Основи фінансового менеджменту
Основний зміст фінансового менеджменту полягає в управлінні формуванням, розподілом і використанням фінансових ресурсів суб’єктів господарювання та оптимізації обороту їх грошових коштів. Матеріальною основою фінансового менеджменту є грошовий оборот підприємства, який спричинює зміну форм вартості і супроводжується потоками платежів і розрахунків.
У широкому розумінні фінансовий менеджмент
- це стратегія і тактика фінансового забезпечення підприємницької діяльності, що дає змогу ефективно управляти рухом грошових коштів і знаходити оптимальні фінансові рішення.
Поняття «фінансовий менеджмент» можна одночасно розглядати в трьох аспектах:
як систему раціонального управління фінансами підприємства;
як орган управління фінансами підприємства;
як форму підприємницької діяльності.
Як система управління фінансами підприємства
фінансовий менеджмент є процесом розробки мети управління фінансами підприємств та її досягнення за допомогою методів і важелів фінансового механізму. В цьому аспекті фінансовий менеджмент є не лише системою ефективного управління фінансовими ресурсами, а й однією х ключових підсистем загальної системи управління підприємства, в рамках якої вирішуються питання:
§ якою має бути величина й оптимальний склад активів, щоб досягти поставленої мети підприємницької діяльності;
§ де знайти джерела фінансування і як оптимально сформувати х цільову структуру;
§ як організувати поточне і перспективне управління ФГД, щоб забезпечити платоспроможність і фінансову стійкість підприємства?
Загальна схема фінансового менеджменту як системи управління фінансами підприємства представлена на рис. 1.1.
Рис. 1. Схема фінансового менеджменту
Як орган управління
фінансовий менеджмент включає фінансову дирекцію та безпосередньо фінансових менеджерів, які шляхом різних управлінських заходів справляють цілеспрямований вплив на ФГД підприємства. Фінансові менеджери відповідають за постановку проблем фінансового характеру, аналіз доцільності вибору конкретного рішення з наявних альтернативних варіантів, реалізації прийнятого рішення, здійснення оперативної фінансово-господарської діяльності.
Основними функціональними обов'язками фінансового менеджера на підприємстві є:
· організація ФГД підприємства;
· обґрунтування доцільності інвестицій;
· розробка фінансових планів і фінансових нормативів;
· визначення обсягів надходження і видатків грошових коштів;
· організація кредитних взаємовідносин;
· проведення валютної політики (для СПД, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність);
· оформлення фінансової документації;
· аналіз фінансового стану підприємства;
· контроль за виконанням планових фінансових показників;
· участь у розробці та впровадженні пропозицій щодо поліпшення ФГД (покращення використання фінансових ресурсів, накопичення капіталу, запобігання утворенню зайвих запасів ТМЦ, підвищення ліквідності активів тощо).
Ефективність фінансового менеджменту значною мірою залежить від узгодженості дій власників, керівників і фінансових менеджерів підприємства.
Фінансовий менеджмент як форма підприємницької діяльності
являє собою вид самостійної діяльності, яку виконують як професійні фінансові менеджери, так і фінансові інститути (страхові компанії, трастові компанії, інвестиційні фонди і компанії) та ін. Сутність фінансового менеджменту як форми підприємництва виражається в обміні:
Гроші (капітал) → Послуги фінансового менеджменту → Гроші (капітал) з приростом
Сферою застосування фінансового менеджменту як форми підприємництва є фінансовий ринок. Функціонування фінансового ринку складає основу для підприємництва у сфері управління рухом фінансових ресурсів і фінансових відносин Фінансовий ринок - ринок, на якому об’єктом купівлі-продажу виступають різні фінансові інструменти та фінансові послуги. Він складається із системи ринків: кредитного ринку, ринку цінних паперів, валютного ринку, страхового ринку та ринку золота.
Цілі, завдання та принципи фінансового менеджменту
Зміст політики управління окремими аспектами ФГД підприємства значною мірою залежить від обраних пріоритетних цілей і завдань фінансового менеджменту. Залежно від конкретних умов господарювання, місії та стратегічних цілей діяльності підприємства, стадії його життєвого циклу, кваліфікаційного рівня фінансових менеджерів, прийнятої етики ведення бізнесу, допустимого рівня ризику в процесі управління фінансами можуть вирішуватися такі завдання:
виживання в умовах конкурентної боротьби;
уникнення банкрутства та фінансових потрясінь;
нарощування капіталу та оптимізація його структури;
забезпечення постійних темпів зростання обсягів виробництва та реалізації продукції;
лідерство в боротьбі з конкурентами;
пошук фінансових ресурсів для галузевої та регіональної диверсифікації господарської діяльності;
максимізація чистого прибутку;
забезпечення рентабельності діяльності;
мінімізація витрат та ризиків і т. ін.
Єдиного погляду на пріоритетність цілей фінансового менеджменту в економічній літературі немає.
Враховуючи, що управління фінансами будь-якого суб’єкта господарювання здійснюється в інтересах його власників, основну мету фінансового менеджменту логічно розглядати через призму максимізації фінансового благополуччя власників капіталу підприємства, що забезпечується шляхом постійного підвищення ринкової вартості підприємства і його акцій.
Більш детально сутність фінансового менеджменту розкривається через систему його основних завдань, які передбачають:
. Забезпечення фінансової стійкості підприємства в процесі його розвитку
. Це завдання реалізується шляхом формування ефективної політики фінансування господарської та інвестиційної діяльності підприємства, оптимізації фінансової структури його капіталу.
. Оптимізація грошового обігу і підтримка платоспроможності підприємства
. Це завдання вирішується шляхом ефективного управління грошовими потоками підприємства в процесі кругообігу його грошових коштів, підтримки ліквідності його обігових коштів на рівні, що забезпечує постійну платоспроможність.
. Забезпечення максимізації чистого прибутку
шляхом ефективного управління активами підприємства, оптимізації їх розміру і складу, ефективної податкової, амортизаційної та дивідендної політики.
. Забезпечення мінімізації фінансових ризиків
за рахунок зменшення рівня їх концентрації, використання методів уникнення та нейтралізації негативних наслідків ФГД, формування страхових фондів, передачі ризиків страховим компаніям.
Не завжди вдається реалізувати всі перелічені цілі в повному обсязі. Так, максимізація прибутку будь-якою ціною суперечить таким цілям фінансового менеджменту, як мінімізація ризику та забезпечення фінансової стійкості підприємства.
Основне завдання фінансового менеджера полягає у збалансуванні всієї системи цілей, погодженні пріоритетної на певний момент мети з іншими цілями фінансового менеджменту.
До основних принципів фінансового менеджменту можна віднести:
Інтегрованість із загальною системою управління підприємством
. Відповідно до цього принципу, управління фінансами є частиною загальної системи управління підприємством і має тісно взаємодіяти з іншими системами управління - виробничим менеджментом, інвестиційним менеджментом, менеджментом персоналу та іншими видами функціонального менеджменту.
Комплексний характер формування управлінських рішень
. Фінансовий менеджмент повинен розглядатись як комплексна система управління, яка забезпечує розробку взаємозалежних управлінських рішень, кожне з яких робить свій внесок в загальну результативність діяльності підприємства.
Високий динамізм управління
. Цей принцип полягає в тому, що всі рішення в управлінні фінансами повинні бути високодинамічними, враховувати зміну факторів зовнішнього середовища, ресурсного потенціалу, форм організації виробничої та фінансової діяльності, фінансового стану та інших параметрів функціонування підприємства.
Багатоваріантність підходів до розробки окремих управлінських рішень
. Реалізація цього принципу передбачає, що підготовка кожного управлінського рішення в області фінансів має враховувати альтернативні можливості дій. Для цього повинні існувати відповідні критерії, які визначають фінансову стратегію та конкретну фінансову політику підприємства.
Орієнтованість на стратегічні цілі розвитку підприємства
. Всі рішення у сфері фінансів, якими б ефективними вони не були, повинні бути відхилені, якщо вони суперечать головній меті діяльності підприємства, стратегічним напрямкам його розвитку.
- Функції та механізм фінансового менеджменту
- Інформаційне забезпечення фінансового менеджменту
- Склад основних користувачів фінансової інформації підприємства