Генезис інноваційно-підприємницьких теорій
Вплив інновацій на соціально-економічний розвиток суспільства досліджували багато вчених. Представники більшості інноваційних теорій наголошували на тому, що характер основних економічних процесів у довгостроковому періоді великою мірою залежить від особливостей науково-технічного прогресу. Активна інноваційна діяльність підприємницьких структур формує інноваційний тип розвитку країни і сприяє її загальному соціально-економічному розвитку. Розуміння природи економічних спадів та зростань, причин постійних коливань ділової активності необхідне для формування інноваційної політики кожної країни.
Формування теорій інноваційного розвитку почалося, на думку більшості дослідників, у другій половині XIX — першій половині XX ст., хоча ще у XVIII ст. шотландець Адам Сміт (1723—1790) у своїй праці «Дослідження про природу та причини багатства народів» вказав на роль технологічних новацій у забезпеченні зростання економічної продуктивності. Він зазначив, що велика частина технологічних новацій належала робітникам, які намагалися вдосконалити умови праці з метою отримання вищої зарплатні.
Вплив інноваційних факторів на соціально-економічний розвиток суспільства нині визнаний усіма, хоча усвідомлення важливості ролі науково-технічного прогресу в економічному зростанні з'явилося не одразу. Формування теорій інноваційного розвитку у їх сучасному вигляді є результатом праці усіх, хто досліджував економічний розвиток суспільств та економік, у процесі якого було виявлено нерівномірність темпів економічного зростання.
- Теорії циклічного економічного розвитку
- Теорія циклічних криз
- Теорія довгих хвиль
- Інноваційні теорії технологічних змін
- Теорія інноваційного розвитку Й. Шумпетера
- Дослідження С. Кузнеця
- Дослідження Г. Менша
- Дослідження Дж. ван Дейна
- Дослідження А. Кляйкнехта
- Концепція технологічних устроїв Д. Львова та С. Глазьєва
- Дослідження Р. Фостера
- Моделі економічного зростання з ендогенним технологічним прогресом
- Теорії технократичного суспільства
- Теорії технічного детермінізму і конвергенції
- Теорія технотронного суспільства