Поняття кадрової політики: цілі і принципи
. Керівництво організації має якісні програми кадрової роботи з варіантами їх реалізації при різних ситуаціях.
Авантюристична кадрова політика полягає у наступному:
. Керівництво не має якісного діагнозу кадрової роботи, але прагне впливати на ситуацію.
. Кадрова служба не має засобів прогнозування кадрової ситуації, але в програми розвитку організації включаються плани кадрової роботи, які не передбачають своєчасного усунення можливих змін ситуації.
. Плани будуються на емоціональних мало аргументованих заходах без попереднього та всебічного розгляду, а при різких змінах ситуації на ринку виявляється нездатність швидкого здійснення перенавчання персоналу для роботи в нових умовах, або залучення із зовнішніх джерел [10, 67].
За ступенем відкритості формування кадрового складу в організації виділяють два типи кадрової політика - відкриту і закриту.
Відкрита кадрова політика характеризується тим, що організація прозора для співробітників на будь-якому рівні при прийнятті як на низову так і на керівну посади. Приймають на роботу спеціалістів високої кваліфікації на основі конкурсного відбору. Цей тип кадрової політика характерний для організацій, які ведуть конкурентну політику, зорієнтовану на швидке зростання обсягів виробництва і завоювання передових позицій на зовнішньому ринку.
Закрита кадрова політика організації характеризується тим, що вона зорієнтована на просування на вищі посади тільки своїх працівників. Цей тип кадрової політика використовується в умовах дефіциту кадрових ресурсів.
Таким чином, змістом кадрової політика є робота з персоналом у відповідності з концепцією розвитку організації. Кадрова політика - це складова частина стратегічно зорієнтованої політики організації. Метою кадрової політика є забезпечення оптимального балансу процесів оновлення і збереження кількісного та якісного складу кадрів у його розвитку відповідно до потреб самої організації. Вона повинна відповідати вимогам чинного трудового законодавства і стану ринку праці в регіоні.
Робота з персоналом в організації не починається з вакансії і не закінчується прийманням на роботу. Процес роботи з персоналом повинен здійснюватися шляхом узгодження таких аспектів кадрової роботи [20, 49]:
. Розробки загальних принципів кадрової політика, визначення пріоритетних цілей.
. Організаційно-штатна політика - планування потреби у кадрах, формування структури і штату, призначення, створення резерву, переміщення.
. Інформаційна політика - створення системи руху кадрової інформації.
. Фінансова політика - формування та розподіл коштів, забезпечення ефективної системи стимулювання праці.
. Політика розвитку персоналу - розробка та виконання програми розвитку кар'єри, профорієнтування і адаптація персоналу, планування професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації.
. Оцінка результатів діяльності кадрів - аналіз відповідальності кадрової роботи і стратегії організації, виявлення проблем у кадровій роботі, оцінка роботи персоналу.
Основною метою кадрової політика є своєчасне забезпечення оптимального балансу процесів комплектування, збереження персоналу, його розвитку відповідно до потреб підприємства, вимог діючого законодавства та стану ринку праці.
Цілі кадрової політика підприємства наведені на рис. 1.2 [10, 48].
Рис. 1.2. Цілі кадрової політика підприємства