Облік і звітність з питань використання персоналу та оплати його праці
На підприємстві ми ознайомилися з бухгалтерської звітністю перед пенсійним фондом. Приклад цих документів ми наводимо у Додатку А. Також розглянули матеріали, щодо нарахування заробітної плати.
Бухгалтерський облік операцій, пов’язаних з оплатою праці, досить простий. Їх нарахування відповідно до Інструкції №291 відображають за кредитом рахунку 66 “Розрахунки з оплати праці”, який має лише два субрахунки:
- субрахунок 661 “Розрахунки за заробітною платою”;
- субрахунок 662 “Розрахунки з депонентами”.
Невелика кількість субрахунків дає можливість зацікавленим підприємствам відкривати субрахунки (а не рахунки третього порядку), що відповідають окремим видам виплат. Така зацікавленість може виникнути в підприємств, які мають складні системи оплати праці, або керівників (власників), для яких інформація про виплати в розрізі їх окремих видів становить постійний інтерес. У підприємств, які для обліку витрат використовують одночасно рахунки класів 8 і 9, потреби “дробити” рахунок 66 немає, оскільки відповідну диференціацію за видами виплат здійснюватимуть на субрахунках рахунку 81 “Витрати на оплату праці”:
- субрахунок 811 “Виплати за окладами й тарифами”;
- субрахунок 812 “Премії та заохочення”;
- субрахунок 813 “Компенсаційні виплати”;
- субрахунок 814 “Оплата відпусток”
- субрахунок 815 “Оплата іншого невідпрацьованого часу”;
- субрахунок 816 “Інші витрати на оплату праці”.
Для обліку розрахунків з працівниками можна використати й деякі інші рахунки та субрахунки (зокрема, субрахунки 372 “Розрахунки з підзвітними особами”, 375 “Розрахунки за відшкодування завданих збитків”, 377 “Розрахунки з іншими дебіторами” тощо). Визнаючи, який конкретно рахунок чи субрахунок використати в тому чи іншому випадку, потрібно пам’ятати про “прив’язку” рахунку 66 саме до “зарплатних” виплат. Інакше кажучи, якщо здійснюють виплату, передбачену Інструкцією зі статистики заробітної плати (затверджена наказом Міністерства статистики України від 11.12.95р. №323), значить, для відображення такої виплати потрібно використати рахунок 66.
Відрахування до Пенсійного фонду здійснюються в розмірі 1% від загальної нарахованої суми заробітної плати.
У бухгалтерському обліку нарахування виплат, пов’язаних з оплатою праці, відображають за кредитом рахунку 66 “Розрахунки з оплати праці” і дебетом рахунків витрат. При цьому рахунок, що дебетують, залежить тільки від того, до якої категорії належить працівник і у зв’язку з чим призначено виплату.
Отже, для підприємства будь-які виплати, пов’язані з оплатою праці – це практично завжди витрати, але витрати різних категорій:
- витрати поточного періоду (рахунки класів 8 і 9);
- витрати, що підлягають амортизації (рахунок 15);
- витрати майбутніх періодів (рахунок 39);
- витрати, відображені в обліку та звітності раніше (рахунок 47).
Суми, які утримують із заробітної плати працівників, можна умовно об’єднати у три групи:
- податки, збори, обов’язкові платежі;
- інші суми, що утримують у випадках, установлених законодавством;
- суми, що утримують у випадках, передбачених угодою між працівником і підприємством.
На сьогодні із заробітної плати працівників утримують суми:
- прибуткового податку;
- збору на державне пенсійне страхування;
- внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності;
- внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Усі ці суми визначають розрахунковим шляхом з огляду на базу, встановлену законодавством. Результати розрахунку фіксують у розрахунковій або розрахунково-платіжній відомості, які в цьому випадку виконують функцію первинних документів.
Висновки
Виробнича практика проходила на підприємстві малого бізнесу ПП Міхась. Це підприємство успішно працює на ринку послуг з обслуговування газового устаткування.
Під час проходження практики ми ознайомилися з: основними видами діяльності підприємства. Зазначимо, що метою діяльності підприємства є: