Теоретичні основи проектування трудових процесів
Підбір персоналу може здійснюватися на основі таких процедур:
· аналіз поданих із заявою документів (свідоцтва, біографії, характеристики тощо);
· співбесіди під час наймання (у довільній чи підготовленій заздалегідь формі);
· психологічні тести;
· оцінювання особистості через моделювання типових для відповідного робочого місця ситуацій.
Нині важливим є проектування вивільнення персоналу, що пов’язане з появою надлишку робочої сили порівняно із запланованою потребою в ній. При цьому необхідно з’ясувати причини виникнення надлишку робочої сили за допомогою перевірки структурних підрозділів і визначення, в якому з них з’явився надлишок робочої сили. Причини вивільнення можуть бути такі:
¨ припинення виробництва через недоцільність існування підприємства;
¨ тривалий спад зайнятості працівників;
¨ характерні для усієї галузі процеси згортання виробництва;
¨ обмежений або необмежений дефіцит капіталу;
¨ нові напрями технічного розвитку;
¨ зміни вимог до робочих місць;
¨ зміни організаційної структури.
Проектування вивільнення персоналу потрібне для установлення і своєчасного або випереджаючого зменшення його «надлишків». Випереджаюче вивільнення персоналу за допомогою прогнозів щодо вивільнення персоналу і проектування альтернативного використання працівників, зміна робочого місця всередині підприємства, відмова від прийняття нових працівників, їх добровільне звільнення, а також розроблення нових умов роботи сприяє уникненню надлишків робочої сили і завчасному скороченню штату.
Випереджаюче проектування вивільнення персоналу широко застосовується на підприємствах Західної Європи. Це пояснюється тим, що персонал розглядається як людський капітал, як вирішальний фактор успіху діяльності підприємства, оскільки персонал повинен використовуватися протягом тривалого періоду і в нього були зроблені капіталовкладення (наприклад, на заходи, пов’язані з первісною і подальшою освітою працівників).
Використання персоналу являє собою комплекс заходів, спрямованих на забезпечення умов для найефективнішої реалізації трудового потенціалу працівників. Воно повинно відповідати цілям організації, захищати інтереси працівників і забезпечувати дотримання законодавства про працю у процесі роботи.
Основні принципи раціонального використання персоналу передбачають забезпечення:
· раціональної зайнятості працівників;
· стабільності та рівномірного навантаження працівників протягом робочого періоду (дня, тижня, місяця, року);
· відповідності трудового потенціалу працівника, його психофізіологічних даних вимогам робочих місць і виробництва за допомогою переходу з одного робочого місця на інше;
· максимальної можливості виконання на робочому місці різних операцій, що забезпечує чергування навантажень на різні частини тіла та органи чуття людини.
Виходячи з цих принципів раціональне використання персоналу означає насамперед досягнення кількісної та якісної збалансованості робочих місць і працівників, поширення гнучких форм зайнятості, забезпечення умов і організації праці, що сприяють повній реалізації трудового потенціалу працівників. Окрім того, необхідний диференційований підхід щодо зайнятості працівників на таких стадіях, як навчання, робота в передпенсійному та пенсійному віці.
Для характеристики процесу формування стабільності трудового колективу використовують такі показники:
¾ показник обороту персоналу;
¾ коефіцієнт стабільності персоналу;
¾ коефіцієнт плинності персоналу;
¾ коефіцієнт змінності персоналу.
Оборот персоналу визначається як відношення кількості усіх вибулих (оборот по звільненню) або усіх прийнятих (оборот по прийняттю) за певний період до середньооблікової чисельності працюючих протягом того самого періоду.
Коефіцієнт обороту по звільненню визначається за формулою:
Кз = Rз: Rср · 100%,
де Кз – коефіцієнт обороту по звільненню;
Rз – кількість звільнених;
Rср – середньооблікова чисельність.
Коефіцієнт обороту по прийняттю розраховується аналогічно:
Кп = Rп: Rср · 100%.
Коефіцієнт загального обороту визначається як сума обох величин:
Кзаг = Кз + Кп.
Постійність, або стабільність, персоналу – це поняття, що відбиває величину, яка визначається відношенням чисельності працівників зі стажем роботи на підприємстві більше одного року (Rі) до їх середньооблікової чисельності (Rср). Цей показник розраховується за формулою:
К = Rі: Rср · 100%.
Величина плинності персоналу характеризується коефіцієнтом плинності – відношенням кількості працівників, які звільнилися з підприємства протягом певного періоду за власним бажанням і які звільнені за прогули та інші порушення дисципліни та іншим причинам, що не викликані виробничою або загальнодержавною потребою (Rзв) до середньооблікової чисельності працівників за той самий період: