Взаємозв’язок між трудовими процесами та організацією робочих місць
Мал. 3.1. Узагальнені параметри робочого місця менеджера
Ці перетворення повинні вибиратися так, щоб мінімізувати значення функції витрат. Після ряду математичних розрахунків математична модель робочого місця менеджера в загальному вигляді має бути наступною:
для (3.1)
Оскільки праця менеджера безпосередньо пов'язана з управлінським процесом, що містить конкретні рівні управління, то L=4, що відповідає функціональним рівням: економічному, організаційному, технічному і соціальному. І тоді сумарні витрати N-ї стратегії відповідно до функціональних рівнів будуть розраховуватись за формулою:
(3.2)
при , де .
Оскільки ми визначили, що управлінський процес буде базуватися на 4-х функціональних рівнях, основними характеристиками яких є час, витрачений на виконання конкретних операцій на кожному рівні, то необхідна кількісна характеристика рівнів. У вигляді такої характеристики пропонується використати коефіцієнти трудомісткості для рівнів. Для економічних параметрів системи коефіцієнти трудомісткості розраховуються за формулою:
Ке=,
(3.3)
де UN та U0 – відповідно продуктивні та загальні витрати економічного рівня.
Загальні витрати часу розраховуються за кожним видом робіт згідно з формулою:
,
(3.4)
де m – кількість етапів при виконанні певного виду робіт, ti – час, витрачений на роботу.
Продуктивні затрати розраховуються за формулою:
, (3.5)
де k – кількість етапів при виконанні непродуктивного виду роботи, Тi – час, витрачений на непродуктивну роботу та простої.
Для технічних, організаційних і соціальних функціональних груп коефіцієнт трудомісткості розраховується за формулою:
, (3.6)
де р – кількість операцій, що беруть участь в оцінці, qi – трирівнева експертна оцінка, що характеризує наявність відповідних документів, засобів, програм та ін.
Сумарна вартісна характеристика – xn n-ї стратегії за 4-ма функціональними рівнями розраховується за формулою:
, (3.7)
де ХЕ – вартість економічного функціонального рівня, ХI – вартості організаційного, соціального і технічного функціональних рівнів (i =1, 2, 3).
Таким чином, функція мети в математичній моделі робочого місця менеджера має бути:
КХn Þ min, (3.8)
де К – коефіцієнт надійності стратегії, що підраховується за формулою:
, (3.9)
де m – кількість експертиз, Bj – експертна оцінка j стратегії.
Запропонована в такому вигляді задача буде мати обмеження:
, (3.10)
де N1, N2 – норми часу на робочий день та непродуктивну роботу.
Згідно з раніше описаною моделлю робочого місця менеджера в загальному вигляді, вартості функціональних рівнів (ХЕ і Хi) розраховуються за формулою (7). У формулі (11) Y1, Y2, Y3 (вартість удосконалення відповідно економічного, технічного, організаційного і соціального рівнів) буде мати конкретні значення:
,, , (3.11)
Аналогічно суми, необхідні на вдосконалення економічного і технічного рівнів; економічного, технічного і організаційного рівнів; економічного, технічного, організаційного і соціального рівнів відповідно розраховуються за формулами: