Продюсер і його діяльність
Розглянувши блоки, які допомогли нам зрозуміти, які професії потрібні в шоу-бізнесі і що повинні уміти учасники музичного виробництва, варто поговорити про особу організатора, продюсера.
Поняття продюсер з'явилося в 1920 році в театральній діяльності, а потім знайшло своє віддзеркалення і в кіно. У Росії продюсерами в кінематографі називали директорів картин, а в театрі – директорів постановки. Це були люди, які визначали бюджет і бухгалтерію постановки. Продюсери того часу запрошували різних артистів на ролі, влаштовували кастинги, домовлялися з музикантами і поетами-пісенниками.
У сучасній Росії продюсер є не тільки основною фігурою, яка веде всі справи артиста і вирішує практично все, але і часто інвестором проекту. До цього продюсери і продюсерські центри (ПЦ) працювали під дахом звукозаписних компаній, тоді їх наймали для роботи з артистом. Тепер же рекорд-компанії перестали грати очолюючу роль у відносинах з артистами, по крайній мірі, останні 5-6 років. Тепер очолюючу роль в цих відносинах грає продюсер.
Така світова, а значить і російська тенденція розвитку шоу-бізнесу. Але в світовій практиці музичного шоу-бізнесу такої людини називають менеджером артиста, а під посадою продюсера там розуміється саундпродюсер. Його наймають для здійснення професійної постановки звуку і стилю виконання. Саундпродюсер відповідає за запис альбому, деколи будучи автором творів. Але це Захід.
У вітчизняному шоу-бізнесі існує два типи продюсерів.
Перший – продюсер, який, не втручаючись в творчість, займається організацією справи так, щоб все працювало на талант артиста. Він просуває проект за допомогою радіо і телебачення, преси, здійснює керівництво і контроль над всіма процесами, організовуючи процеси і презентації. Він діє від імені артиста, укладає необхідні договори, здобуває гроші.
Другий тип – це змішення першого типу і саундпродюсера. Такі люди не тільки беруть участь в студійному записі, коректуючи творчий процес виконавця, видаючи йому вже готовий власний матеріал, але і працюють по просуванню артиста на ринок. У Росії трохи продюсерів, які втручаються в музику своїх підопічних. Навіть на Заході людей, що є постійними саундпродюсерами проектів, дуже мало. Такими російськими прикладами є Макс Фадєєв і Ігор Матвієнко.
У словнику сучасної російської мови "продюсер – довірена особа кінокомпанії, що здійснює ідейний, художній, фінансовий і організаційно-управлінський контроль". За словами музичного критика Артемія Троїцького, "продюсер – це людина, що володіє нюхом, чуттям на те, що буде затребуване. Він же футуролог, маркетолог, фінансист і селекціонер". За словами того ж А.Троїцького, шоу-бізнес – один з найартистичніших, інтуїтивних, експресивних і непередбачуваних видів бізнесу. Тому продюсер і виступає в ролі авантюриста, політика, бізнесмена, творця і ще багато кого.
Це людина з певним смаком, з бажаннями і амбіціями, любов'ю до своєї справи. Він повинен розуміти, на яку публіку він збирається працювати, і уміти орієнтуватися в кон'юнктурі, розуміти її, робити гроші і при цьому вмудритися нікого не підвести і не образити.
Олег Нестеров, президент ПЦ "Снігурі", на питання "Продюсер – це хто?" - відповів: "У продюсера є декілька образів, що відображають його суть.
Продюсер – штурман літака, у якого є карта, і він знає, куди летіти.
Продюсер – це депутат з боку суспільства, який знаходиться з артистом скрізь, – на записі, фото-сесії і так далі – і знає, що сьогодні потрібне народу.
Продюсер – це сапер, який робить помилку один раз.
Продюсер – це ще і отець, і брат артиста, тому що артиста потрібно любити, адже у нього від цього відчуття з'являються крила. Якщо ж любов до артиста відсутня, то багато часу і грошей піде в пісок. Продюсер і артист стають однією сім'єю і співучасниками і в горі і в радості".
Звичайно, до такого опису можна ще додати декілька визначень.
Продюсер – жорсткий фінансист і маркетолог в одній особі, який точно знає, скільки і в кого вкладати гроші, щоб отримати не тільки дохід, але і ім'я, яке допоможе надалі здійснювати ще грандіозніші проекти.
Продюсер – це і людина, що завжди уловлює тенденції в суспільстві, знаючи, що саме потрібний слухачеві. Він завжди на піке подій і завжди знає, що буде завтра.
Для цього він повинен розуміти артиста краще, ніж хто-небудь інший, і в складній ситуації приймати єдине правильне рішення.
Продюсери, які самі створюють проекти і самі всі визначають (маркетинг, піар, концерти і так далі), отримують до 95 % прибули від проекту. Наприклад, групи Boney M і Eruption – дітища Френка Фарріана. Він знайшов артистів, склав і вирішив, що йому потрібно трьох дівчаток і одного хлопчика, щоб вони були темношкірі і що от так їх треба одягати.