Загальна характеристика логістичних процесів ТОВ «Мелікс»
Під логістикою в сфері економіки розуміється науково-практичний напрямок господарювання, що укладається в ефективному керуванні матеріальними й пов'язаними з ними інформаційними й фінансовими потоками в сферах виробництва й обігу.
Закупівельна логістика ТОВ «Мелікс».
Закупівельна логістика – це керування матеріальними потоками в процесі забезпечення підприємства матеріальними ресурсами
Підприємство ТОВ «Мелікс», у якому обробляються матеріальні потоки, має у своєму складі службу, що здійснює закупівлю, доставку й тимчасове зберігання предметів праці, цю діяльність виконує заступник директор по постачанню.
Діяльність директора по постачанню може бути розглянута на трьох рівнях, тому що служба постачання одночасно є:
- елементом, що забезпечує зв'язки й реалізацію цілей макросистеми, у яку входить підприємство;
- елементом мікросистеми, тобто одним з підрозділів підприємства, що забезпечує реалізацію цілей цього підприємства;
- самостійною системою, що має елементи, структуру й самостійні цілі.
У логістиці ТОВ «Мелікс» відносини з постачальниками будуються на наступних принципах:
- звертатися з постачальниками так само, як і із клієнтами фірми;
- не забувати на ділі демонструвати спільність інтересів;
- знайомити постачальника зі своїми завданнями й бути в курсі його ділових операцій;
- проявляти готовність допомогти у випадку виникнення проблем у постачальника;
- дотримувати прийняті на себе зобов'язання;
- ураховувати в діловій практиці інтереси постачальника.
Розглянемо завдання й роботи ЗАТ «Ліга-93», що ставляться до закупівельної логістики.
- визначення потреби в матеріальних ресурсах;
- дослідження ринку закупівель;
- вибір постачальників, включає пошук інформації про постачальників, створення банку даних про постачальників, пошук оптимального постачальника, оцінку результатів роботи з обраними постачальниками;
- здійснення закупівель;
- контроль поставок;
- підготовка бюджету закупівель.
Істотною частиною закупівельної діяльності є економічні розрахунки, тому що необхідно точно знати, у що обходяться ті або інші роботи й рішення. При цьому визначають наступні види витрат:
- витрати на виконання замовлення по основних видах матеріальних ресурсів;
- витрати на транспортування, експедирування й страхування;
- витрати на вантажопереробку;
- витрати по контролі за дотриманням умов договору поставки;
- витрати на приймання й перевірку матеріальних ресурсів;
- витрат на пошук інформації про потенційних постачальників.
У рамках проведення економічних розрахунків до завдань закупівельної логістики варто віднести розрахунок витрат через дефіцит матеріальних ресурсів.
Організація постачання ТОВ «Мелікс» припускає зосередження всіх функцій постачань підприємства в одних руках, тобто в дирекції по постачанню. Така структура створює широкі можливості міхурник оптимізації матеріального потоку на стадії закупівель предметів праці.
Важливе значення в реалізації плану закупівель ТОВ «Мелікс» мають приймання продукції, документальне оформлення поставок, перевірка якості й кількості товару.
Приймання продукції. У першу чергу необхідно впевнитися, що отримано товар:
- потрібної якості;
- у потрібній кількості;
- від свого постачальника;
- в обумовлений час;
- за застережену ціну.
З метою економії часу, зусиль і відповідно грошей варто подбати про те, щоб складські приміщення, місця розвантаження, приймання товару були розташовані якнайближче друг до друга й недалеко від виробничих приміщень. Щоб уникнути скупчення транспорту на території підприємства або у воріт складу, для економії витрат праці на вантажно-розвантажувальних роботах складіть графік поставок, погоджений з усіма постачальниками. Передбачите при цьому, щоб основна сировина поставлялася в строго певні дні, а інші види матеріалів – у міру необхідності. Такі міри дозволять, крім того, не відривати робітників основного виробництва для розвантаження зненацька прибулого транспорту.
Документальне оформлення поставок. Для правильного виконання операцій, пов'язаних з поставками товарів, необхідно уважно працювати з документами, їх що відображають.
Копія замовлень повинна бути спрямована в підрозділ-споживач для перевірки на відповідність повідомленням про поставку фактично, що надійшов товару. При перевірці використовують опис товару. Повідомлення про відвантаження направляє постачальник після підготовки продукції до відправлення. У цьому документу вказується номер замовлення й час поставки. Супровідний лист обов'язково супроводжує поставлену партію товару й підтверджує, що ці товари призначені для певної фірми.