Використання лідерства у стратегічному управлінні
Кожне підприємство спрямоване на пошук тих шляхів розвитку і функціонування на ринку, які змогли б надалі забезпечити йому перевагу над конкурентами. Одним із найбільш необхідних заходів для максимізації успіху діяльності підприємства є вибір правильної стратегії, адже саме від неї залежить ефективність подальшого розвитку підприємства.
На сьогоднішній момент часу, мету та цілі діяльності, кожне підприємство вибирає самостійно. Необхідними умовами правильного вибору цілей та стратегії підприємства є аналіз зовнішнього середовища з метою визначення можливих загроз і аналіз внутрішнього середовища підприємства з метою з'ясування його слабких та сильних сторін. Взаємовідносини у діловому світі все більш ускладнюються: змінюється масштаб конкуренції, умови конкурентної боротьби, усе скоріше оновлюються технології, змінюються потреби та смаки споживачів. У цих умовах забезпечення ефективної діяльності підприємства без якісної, продуманої стратегії стає неможливим [7].
В зв’язку з чим все більше уваги приділяється розробці стратегії підприємства, як одній з найголовніших умов ефективного функціонування, економічного зростання і розвитку будь-якого підприємства. Стратегія стає життєво необхідним управлінським інструментом, за допомогою якого фірма може протистояти зміні умов навколишнього середовища.
Реалізація стратегії означає правильну і цілеспрямовану роботу всіх складових частин (підрозділів) підприємства, що в свою чергу можливе лише за умов ефективної колективної роботи персоналу.
Процес реалізації стратегії передбачає постійний моніторинг результатів реалізації стратегії, а також гнучку та своєчасну її корекцію, тобто впровадження адекватних і своєчасних змін зі сторони керівництва компанії [8].
Умовами успішної реалізації стратегії є:
· Наявність у менеджерів організації розробленої стратегії у вигляді чітких стратегічних вказівок та їх впровадження в життя відповідно до поточного оперативного плану реалізації стратегічних змін.
· Забезпечення менеджерами надходження всіх необхідних ресурсів для даного процесу.
· Супровід менеджерами процесу реалізації шляхом контролю всіх організаційних цілей і прийняття адекватних гнучких рішень, спрямованих на практичне досягнення цих цілей.
· Відповідність стратегії критеріям її ефективності.
· Стратегія має передбачати достатню мотивацію та стимули для персоналу організації.
Жодна з цих п’яти умов не може бути виконаною без відповідного рівня лідерських навичок у менеджерів та корпоративної культури.
Менеджер як керівник повинен концентрувати увагу на тому, щоб підлеглі робили речі правильно, а менеджер як лідер - на тому, щоб ЛЮДИ робили правильні речі.
Лідер - це той хто здатний об’єднати горстку людей, дати їм спільну ціль, імпульс руху; це той хто надихає, хто довіряє, хто мотивує, хто спирається, хто сміється разом з вами в радості і плаче в нещасті, хто співчуває, хто цінує, хто слухає і хто завжди почує; це той, кому ви не байдужі, той кого обожнюють.
Щоб відповідати викликам нової економіки сучасний лідер має володіти такими рисами: екстраверсійність, рішучість, критичність, чутливість, багатий досвід і терпеливе ставлення до помилок, орієнтованість на результат, сміливість, впевненість, свобода від стереотипів, харизматичність. Однозначно, такої людини з усіма цими рисами не існує, але справжній лідер завжди буде прагнути до ідеалу. Лідер може зосереджувати усю філософію компанії. З мети, прагнень лідера, його життєвого принципу, внутрішніх цінностей і переконань можна сформувати місію організації, яка вже не буде якоюсь абстрактною, а більш конкретною і зрозумілою, та втілюватиметься в реальній поведінці. Лідери потрібні як символи загальної ідеї, для мобілізації енергії спрямованої на спільну мету.
Завдання лідера мають бути гармонізовані з метою компанії. Потрібно шукати, за допомогою яких інструментів можна передавати ідеали, цінності, місію лідера до інших. Для вирішення цієї проблеми X. Рамперсад пропонує універсальну систему показників - концепцію, в основі якого є індивідуальність людини. Універсальна система показників - систематичний процес безперервного, послідовного та регулярного вдосконалення, розвитку і навчання, спрямований на зростання результатів діяльності працівників та організації [9].