Юридичний план
2. Описується програма страхування від ризиків.
В даний час система страхування вже досить розвинута і в принципі можна підстрахувати кожний свій крок: від придбання неякісного обладнання до пожежі на складі готової продукції.
Таким чином, у бізнес-плані вказується, які типи страхових полісів і на які суми планується придбати.
ПРИКЛАД 1
Оцінка ризику і страхування
При плануванні даного бізнесу були проаналізовані можливі варіанти виникнення практичних ситуацій, які можуть мати негативний вплив на фінансовий стан речей. Серед проаналізованого можна виділити наступні ризики:
ризик втрати майна;
ризик втрати капітальних вкладень;
ризик конкуренції;
політичний ризик.
Для запобігання втрат майна в результаті пожежі та крадіжки передбачаються заходи пожежної безпеки і охорони у вигляді пожежної і охоронної сигналізації і найму охоронника.
Ризик капітальних вкладень пов'язаний з питанням наявності замовлень і платіжною здатністю замовників послуг, що також переплітається з питаннями політичної нестабільності, що може вплинути на процес надання послуг і ринок збуту послуг. Ці ризики більше відносяться до об'єктивних і мало залежать від зусиль підприємства.
Найбільш ефективне страхування об'єктивних ризиків в страхових компаніях – це купівля страхових полісів.
ПРИКЛАД 1
Оцінювання ризику i страхування
Нами виконано аналiз виникнення основних ймовiрних критичних ситуацій, якi можуть негативно впливати на бiзнес, серед яких: ризик втрати капiталовкладень, стихiйнi лиха, неврожайність, з природними та виробничими ризиками, якi включають ймовiрнiсть зупинення або зниження ефективності виробництва через неякiсні сировину, машини, прорахунки у підбору кадрів тощо.
Ймовiрнiсть ризику втрати капiталу (iнфляцiя) залежить вiд великої кiлькостi чинників, випадкових i детермінованих, серед яких головне мiсце посiдає полiтична ситуацiя в країнi, яка не залежить вiд дiяльностi керiвництва пiдприємства. Сподiваємося, що стабiлiзацiя полiтичного стану та тенденцiя економiчного розвитку України призведуть до зниження темпiв iнфляцiї i сприятимуть розвитку сiльськогосподарського виробництва та бiзнесу на селi.
Втрати майна, сировини вiд стихiйного лиха (пожежi) будуть нiвельованi через систему страхування та створенням добровiльної пожежної дружини у господарствi, придбанням необхiдної кiлькостi засобiв пожежогасіння (вогнегасників). Виробничі приміщення підприємства i склади сировини та готової продукції оснащені пожежною сигналiзацiєю i протипожежними установками.
Ризик вiд неврожаїв мало ймовірний в умовах даного регіону.
Проаналізувавши всі ймовiрнi ризики, керiвництво господарства дiйшло висновку про необхiднiсть страхування виробничого обладнання. Вартість страхового полісу становить 70% вiд вартості обладнання з врахуванням ступеню його амортизації.
Нами буде використовуватись витратна стратегiя ціноутворення, яка найбільш повно вiдповiдає iнтересам виробника i за певних умов забезпечує фiнансовий вiдсоток прибутку (рівень рентабелъностi), який очiкується отримати.
ПРИКЛАД 3
Ризики та шляхи їх усунення
В ПСП „Лозина” можливі ризики:
- пожежі (природні);
- зміна в податковому регулюванні і зміна цін на технологічні матеріали, паливо і запчастини; (економічні);
- погода.
Найбільш вагомий вплив на рентабельність виробництва мають економічні ризики. Важливо передбачити коливання цін та вжити можливі заходи для зниження затрат на виробництво (створити резервний запас паливо-мастильних матеріалів, запасних частин, якщо можливо відпрацювати схеми постачання паливо-мастильних матеріалів, мінеральних добрив, засобів захисту рослин).
Необхідно застрахувати майно та посіви від впливу природних катаклізмів. Це понесе додаткові затрати, проте в разі пожежі або інших природних стихій збереже від збитковості вирощування сільськогосподарських культур.