Поняття і види стратегій
Ділові стратегії перемагають, якщо їхньою основою є стійка конкурентна перевага.
Існує безліч способів досягнення конкурентної переваги: робити високоякісну продукцію, організовувати відмінне обслуговування клієнтів, мати власну технологію, добре відому торгову марку і репутацію тощо. При цьому щоб процвітати в створенні конкурентної переваги, компанія повинна пропонувати покупцям те, що вони вважають найбільш прийнятним для себе – добрий товар за низькою ціною чи товар поліпшеної якості, але дещо дорожче.
Конкурентна стратегія пов'язана винятково з планами керівництва з ведення конкурентної боротьби і надання додаткових цінностей для покупців і, як правило, передбачає як наступальні, так і оборонні дії, як короткострокові тактичні ходи, так і довгострокові дії.
Конкурентна стратегія більш вузька за масштабом, ніж ділова стратегія, що крім конкурентної торкається функціональних стратегій і багато інших питань.
Існує стільки конкурентних стратегій, скільки є конкурентів. Але тонкості і поверхневі розходження мають подібність, коли розглядаються:
– мета діяльності компанії на ринку;
– тип конкурентної переваги, що компанія намагається досягти.
Існує 5 варіантів підходу до стратегії конкуренції компанії.
1 підхід – Стратегія лідерства по витратах
Передбачає зниження повних витрат виробництва товару чи послуги, що залучає велику кількість покупців.
Мета полягає у створенні стійкої переваги по витратах над конкурентами, що пропонують низькі ціни, і потім використанні її як основи для боротьби з конкурентами шляхом завойовування частки ринку за їх цінами та отримання додаткового прибутку від продажу товарів за ринковими цінами.
Менеджери, що збираються проводити стратегію забезпечення низьких витрат, мають ретельно досліджувати кожну витратну операцію й установити, що саме створює витрати.
Потім вони повинні використовувати свої знання про рух витрат і керувати витратами, знижуючи їх з року в рік.
Виробництво з низькими витратами привабливо і має потребу в захисті від дії 5 конкурентних сил.
Конкурентна стратегія лідерства по витратах особливо міцна, якщо:
1 – цінова конкуренція серед продавців особливо сильна;
2 – вироблений у галузі продукт стандартний, характеристики товару відповідають вимогам усього кола споживачів;
3 – існує кілька способів диференціації продукту з метою залучити покупця, однак розходження в ціні для покупця істотні;
4 – більшість покупців використовують продукт однаковим чином – задовольняючи загальним вимогам з використання, стандартизований продукт цілком задовольняє браку покупців. У цьому випадку саме ціна, а не особливості чи якість товару, є домінуючим чинником, що визначає споживчі переваги;
5 – витрати покупців на переключення з одного товару на інший досить низькі;
6 – існує велика кількість покупців, які мають серйозну силу для зниження ціни.