Ризики стратегії досягнення низьких витрат
Конкурентний підхід забезпечення низьких витрат має свою зворотну сторону. Технологічний прорив конкурентів відкриває їм шлях до зниження витрат, що може звести до нуля всі попередні інвестиції і з зусиллями завойовану перевагу лідера по витратах. Конкуруючі фірми можуть знайти прості і/чи недорогі методи копіювання навичок лідера по витратах, що робить завойовану перевагу нетривалою.
Орієнтація тільки на низькі витрати приховує у собі небезпеку того, що покупець може змінити свої переваги і вимагати товар поліпшеної якості, з новими характеристиками, більш швидке обслуговування тощо.
Значні інвестиції в зниження витрат можуть замкнути фірму в рамках існуючої технології і поточної стратегії, зробивши її уразливою перед новими технологіями і зростаючим споживчим інтересом до чого-небудь, відмінного від низької ціни.
Стратегічна мета «низькі витрати» порівняно з конкурентами не означає абсолютизації цієї ідеї, не слід ігнорувати й інші питання, яким покупці надають значення.
2 підхід – Стратегія широкої диференціації
Спрямована на додання товарам компанії специфічних рис, які відрізняють їх від товарів фірм-конкурентів, що сприяє залученню більшої кількості покупців.
Сутність стратегії диференціації полягає в тому, щоб знаходити шляхи бути єдиним, хто пропонує покупцям додаткові риси товару, що вони хочуть, і постійно підтримувати цю перевагу.
Диференціація проходить успішно, якщо витрати з її проведення покриваються за рахунок збільшення ціни на оновлений і змінений товар.
Різновиди схем диференціації на основі: специфічних властивостей, відмітних якостей, доставки, більше цінності товару за ті самі гроші, відмінності в дизайні й обробці, престижність і відмінність, надійність і безпека, якість виконання, технологічне лідерство, повномасштабний сервіс, повний асортиментний ряд продуктів тощо.
Можливість успішної диференціації існує у виконуваних діях по всьому галузевому ланцюжку цінностей:
1 – матеріально-технічне забезпечення тих ланок, які значно впливають на якість кінцевого продукту компанії;
2 – дії, пов'язані зі створенням товару на базі нових досліджень і розробок, дозволяють потенційно поліпшити дизайн виробу і його характеристики, розширити сфери кінцевого використання і застосування товару, зробити його більш різноманітним, скоротити час розробки нових моделей, забезпечити безпеку виробу, вторинну переробку використаних товарів і поліпшити охорону навколишнього середовища;
3 – виробничий процес, орієнтований на дослідження і розробки, дозволяє виробникам використовувати більш досконалі технології, що охороняють природу, поліпшувати якість продукції, її можливості чи привабливість;
4 – удосконалювання виробничого процесу дозволяє скорочувати брак, запобігати передчасному ушкодженню виробів, збільшувати термін життя товару, забезпечувати більшу безпеку, поліпшувати економічність використання;
5 – забезпечення відвантажень і дії з розподілу продукції дозволяє прискорити постачання, більш акуратно виконувати замовлення, скоротити складські площі і знизити запаси готової продукції;
6 – дії з обслуговування клієнтів, проведення маркетингових досліджень і забезпечення продажів можуть у результаті створити такі відмітні характеристики, як допомога покупцю, швидке обслуговування і ремонт, більш якісна і повна інформація про товар, кращі умови продажу, забезпечення того, що зручно покупцю.