Принципи системного аналізу
В сучасних умовах системний аналіз базується на реалізації певної сукупності системних принципів, до яких належать наступні.
Принцип остаточної (глобальної) мети
означає, що в системі все повинно бути спрямоване на досягнення призначення, підпорядковане глобальній меті. Будь-які зміни, удосконалення та управління повинні оцінюватися виходячи з того, чи сприяють вони досягненню остаточної мети. В дещо модифікованому вигляді принцип остаточної мети застосовується до систем, що не є цілеспрямованими - для таких систем поняття остаточної мети замінюється поняттям основної
функції, основної властивості системи.
Принцип оптимальності
- це знаходження варіанта рішення, який є найкращим за комплексом показників для заданих умов. Завдання полягає не в тому, щоб знайти рішення краще існуючого, а в тому, щоб знайти найкраще зі всіх можливих рішень.
Принцип емерджентності
: чим більша система і чим більша різниця між розмірами частини та цілого, тим вищою є імовірність, що властивості цілого дуже відрізняються від властивостей частин. Цей принцип підкреслює можливість розбіжності локальних оптимумів цілей окремих частин з глобальним оптимумом цілі системи.
Принцип системності
передбачає підхід до об’єкта як до комплексного утворення, системи, що представлена сукупністю взаємопов’язаних часткових елементів (функцій), реалізація яких забезпечує досягнення певного ефекту в мінімальні терміни, з мінімальними витратами ресурсів. Він передбачає дослідження об’єкта, з одного боку, як єдиного цілого, а з другого - як частини більшої системи, в якій досліджуваний об’єкт взаємодіє з іншими системами.