Корпоративні форми організації бізнесу
Сучасні моделі корпоративної організації поділяються на системи:
- «інсайдерів» та - «аутсайдерів»,
У системі інсайдерів
власність зосереджується у невеликої частини акціонерів, контроль здійснюється всередині корпорації.
Акціонерами можуть бути сім'ї, приватні особи, фінансові інститути, органи управління, альянси, конгломерати. Елементи зовнішнього управління не впливають на стратегію керівників. Із розширенням компанії певні повноваження передаються робітникам та іншим дрібним акціонерам.
У системі аутсайдерів
менша концентрація власності, контроль над підприємством здійснюється ззовні.
Системи аутсайдерів сприяють швидкому зростанню фінансових ринків і тому забезпечують більш відкритий і рівномірний розподіл інформації, більшу увагу до захисту акціонерів, особливо дрібних.
Активне корпоративне управління не стимулюється, оскільки забезпечується більша концентрація власності. Відмінності між моделями «аутсайдерів» та «інсайдерів» наведено в табл. 1.1.
На ефективність корпоративного управління також впливають походження законодавства і традиції країни, де воно здійснюється.
В Україні, як і в інших країнах колишнього СНД, відбувається інтенсивне формування інтегрованих корпоративних структур, основною організаційно-правовою формою яких є акціонерні товариства. Особливістю українських інтегрованих корпорацій є те, що вони сформувалися на базі виробничих комплексів радянського періоду, оскільки до розпаду СРСР мав найвищий рівень галузевої інтеграції, тоді як у розвинених країнах увесь великий бізнес функціонував за принципом міжгалузевої інтеграції, злиття банківського і промислового капіталів.
У результаті всі українські корпоративні структури – це завершені виробничі ланцюжки, але мають незавершену структуру фінансового блоку.
Діяльність інтегрованих корпоративних структур (ІКС) характеризується нестабільністю прав власності, оскільки нерідко ті права, що формально зафіксовані, є недостатньою підставою для реалізації їхнім власником.
Аналіз статистичних даних початку XXI ст. свідчить, що корпоративні структури займають провідні позиції в економіці розвинених країн. Так, у Великій Британії з 2001 року по 2005 рік кількість об'єктів корпоративного типу зросла на 16,7% від загальної кількості об'єктів господарювання, у США - на 27,2%, в Японії, Німеччині та Франції - відповідно на 19,4 і 17,8%, що зумовлено глобалізацією економічної системи, насамперед, через експансію транснаціональних компаній на ринки країн постсоціалістичного табору. Не останню роль у ситуації, що склалася на економічному ринку, відіграє також і банківська сфера, яка здійснює акціонування корпоративних капіталів, що створює базу для постійної діяльності біржових систем цих країн.
Сьогодні триває пошук нових форм інтеграції, які б дали змогу зміцнити і впорядкували відносини власності та виробничо-фінансові стосунки. Звертаючись до досвіду розвинених країн, можна дійти висновку, що не існує однакової структури, яка б розв'язала всі ці суперечності. Водночас у процесі еволюції форм інтеграції в країнах Західної Європи і США стали переважати холдинги і мультидивізійні структури. Однак у кожній із цих структур триває постійний пошук оптимального співвідношення й функціонуванню її частини з метою підвищення ефективності діяльності всієї інтегрованої корпорації.
Таблиця 1.1 Характеристика моделей корпоративного управління
СИСТЕМА АУТСАЙДЕРІВ |
СИСТЕМА ІНСЛЙДЕРІВ |
Контроль ринків капіталів і зовнішній контроль |
Універсальний банківський контроль, внутрішній контроль за власністю |
Власність закріплено за і дрібними акціонерами (акціонери пасивні) |
Концентрація власності, активні акціонери |
Акціонерна демократія, конкуренція інтересів і контрактні рішення |
Довгострокова співпраця акціонерів |
Однорівневі корпоративні ради, у яких влада належить інсайдерам |
Дворівневі корпоративні ради, взаємне володіння акціями, пірамідальні схеми, холдингові структури |
Важливі елементи: · ліквідність для акціонерів; · ефективна система захисту дрібних акціонерів; · прозорість, доступ до інформації; · сильний захист прав кредиторів; · якісні процедури банкрутства; · активніші ринки цінних паперів. |
Важливі елементи: · участь робітників управління; · правила управління за довірою; · активна участь універсальних банків у фінансових рішеннях; · активні власники уважніше · спостерігають за керівництвом, · контроль інсайдерів; · переважає сімейне володіння. |