Методи системного аналізу
Метод сценаріїв
передбачає, що способи та процедури підготовки й узгодження уявлень про проблему чи об’єкт, які досліджуються, викладені у письмовому вигляді (сценарій). Спочатку цей метод припускав підготовку тексту, що містить логічну послідовність подій чи можливі варіанти розв’язання проблеми. Однак пізніше сценарієм стали називати будь-який документ, який містить аналіз проблеми та пропозиції щодо її розв’язання, а також напрямки розвитку об’єкта як системи. Як правило, сценарій готується кожним експертом окремо, а потім думки експертів узгоджуються. Цей метод застосовується для розв’язання слабоструктурованих проблем, в яких стратегії розвитку системи спираються на гостро конфліктні припущення.
Метод комісії
полягає в організації та проведенні відкритої дискусії з метою отримання єдиного узгодженого висновку експертів, причому цей висновок визначається шляхом голосування. Перевагою цього методу є можливість підвищення рівня інформованості експертів і зміна їх попередніх висновків у процесі обговорення. До недоліків можна віднести відсутність анонімності, що може призвести до неформального впливу більш авторитетних експертів, різну активність експертів, яка часто не залежить від їх компетентності, публічність обговорення. Одним із різновидів цього методу є метод суду
, коли частина експертів підтримує певну альтернативу і наводить аргументи на її користь, а частина є противниками, котрі обґрунтовують її недоліки[12].
системний аналіз експертний мозковий