Митне декларування як складова логістичної системи підприємства при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності
Зразки бланків єдиного адміністративного документа, додаткових аркушів, доповнень і специфікацій та їх технічний опис затверджено наказом ДМС від 18 вересня 2007 р. № 768, який зареєстровано в Міністерстві юстиції 3 жовтня 2007 р. за № 1140/14407.
Порівняльну характеристику бланків декларації і особливостей їх застосування з урахуванням Положення про вантажну митну декларацію та Інструкції про порядок заповнення ВМД наведено в (Додатку Д) (оскільки бланки єдиного адміністративного документа форми МД-4 та додаткового аркуша форми МД-5, доповнення до ВМД форми МД-7 до прийняття окремого рішення Кабінету Міністрів України не застосовуються, в таблиці і дані в тексті розглядаються тільки особливості використання та заповнення бланків форм МД-2, МД-3, МД-6 та МД-8) [18, с.218].
Взаємозв'язок інформаційних умовних блоків і деяких граф та літерних розділів ВМД проілюстровано в (Додатку Е) [18, с.220].
Класифікатори розроблюються та затверджуються ДМСУ. Вони є базою даних нормативно-довідкової інформації, що є невід'ємною складовою Єдиної автоматизованої інформаційної системи ДМС та інших програмних засобів і баз даних (Додаток Ж) [18, с.222].
Класифікатори, що використовуватимуться під час заповнення ВМД, затверджено наказом ДМС “Про затвердження відомчих класифікаторів з питань митної статистики, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій, і порядку їх ведення” від 12 грудня 2007 р. № 1048.
З метою прискорення проведення процедури митного оформлення, завдяки застосуванню заходів електронної обробки Інформації, а також з метою більш оперативного та досконалого формування державної статистики зовнішньоекономічної діяльності, при поданні митному органу заповненої декларантом ВМД подається електронна копія зазначеної декларації. Інформація, занесена в електронну копію ВМД, має збігатися з інформацією, занесеною декларантом в оригінал декларації. Електронна копія ВМД має суто інформаційний характер і не має правового юридичного значення, якщо інше не буде передбачено законодавством України.
Прийняття митним органом вантажної митної декларації для оформлення - закріплення посадовою особою митного органу факту внесення до ВМД декларантом усіх потрібних для митного оформлення товарів і транспортних засобів, відомостей і наявності всіх доданих до декларації комерційних супровідних та інших документів, проставлення на ВМД штампа “Під митним контролем” та реєстрації у журналі обліку вантажних митних декларацій.
У разі прийняття ВМД для митного оформлення їй присвоюється реєстраційний номер та проводиться реєстрація в журналі обліку ВМД. Реєстраційний номер ВМД заноситься до графи 7 “Довідковий номер” декларації посадовою особою митного органу.
Після завершення цієї процедури декларант несе юридичну відповідальність за відомості, зазначені у ВМД, Ця декларація не може бути відкликана декларантом. Відповідальність за неточні відомості у ВМД установлюється законодавством.
Митний орган має право не приймати декларацію до оформлення у випадках, якщо ВМД:
подається без повного комплекту документів, необхідних для здійснення митного оформлення товарів;
заповнена декларантом із порушенням Положення, Інструкції про порядок заповнення ВМД;
в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
Відмова митного органу в прийнятті митної декларації повинна бути вмотивованою, а про причини відмови має бути письмово повідомлено декларанту. У разі відмови у прийнятті ВМД для оформлення обов'язково заповнюється “Картка відмов у пропуску на митну територію України при митному оформленні товарів та інших предметів”.
Відповідно до положень ст. 90 МКУ зміна, доповнення та відкликання митної декларації після її прийняття митним органом до митного оформлення не допускається. Внесення до митної декларації змін чи доповнень, які мають істотне значення для застосування процедур митного контролю щодо товарів і транспортних засобів або впливають на умови оподаткування товарів чи застосування до них заходів нетарифного регулювання, здійснюється шляхом подання митному органу пової митної декларації.
Посадові особи митних органів не мають права з власної ініціативи, за дорученням або проханням декларанта заповнювати ВМД, змінювати або доповнювати відомості, зазначені в ній, за винятком тих граф або відомостей, заповнення яких належить до компетенції митних органів.