Обґрунтування шляхів поліпшення процесу митного декларування
Процес митного декларування є невід’ємною частиною діяльності ТОВ “ВО ТЕХНА”, оскільки підприємство займається зовнішньоекономічною діяльністю та всі вантажі та транспортні засоби, які переміщуються через митний кордон, підлягають митному оформленню.
Митне декларування та заповнення ВМД є трудомістким процесом, який вимагає максимальної уваги та концентрації. Від якісного заповнення декларації залежить правильність подальшої обробки інформаційних потоків в логістичній системі митної переробки вантажів тому, що митний орган дуже ретельно перевіряє відповідність даних в ВМД, і в разі порушень може застосувати до декларанта всю силу закону.
Для того, щоб показати необхідність поліпшення процесу декларування на досліджуваному підприємстві, розглянемо практичний приклад заповнення ВМД при митному декларуванні і оформленні легкового автомобіля, який у 2008 р. ввозився в Україну ТОВ “ВО ТЕХНА” в митному режимі “імпорт”.
ТОВ “ВО ТЕХНА” придбало для власних виробничих потреб новий легковий автомобіль “Skoda Oktavia” за ціною 10000 євро FCA м. Прага. Угода здійснювалася в рамках договору (контракту) купівлі-продажу, укладеного з фірмою SkodaMotors (Чеська Республіка) на умовах поставки FCA м. Прага. Форма розрахунку за товар - банківський переказ. Доставка товару здійснювалася автодорожним транспортом на основі договору перевезення, укладеного між ТОВ “ВО ТЕХНА” і автотранспортною організацією “Автосервіс” (Україна), що спеціалізується на міжнародних перевезеннях вантажів.
Відповідно до договору перевезення транспортні витрати по доставці товару складають 2000 євро, у тому числі: м. Прага - українсько-чеський кордон - 1200 євро, українсько-чеський кордон - м. Харків - 800 євро. Переміщення товару через українсько-чеський кордон здійснювалося в пункті пропуску “Ужгород - Вишнє-Нємецьке”. Митне декларування товару здійснювало КП “МД-Сервіс” (на той час в штаті підприємства не було відповідного спеціаліста) на підставі договору про надання послуги, укладеного з ТОВ “ВО ТЕХНА”.
Заходи тарифного і нетарифного регулювання щодо переміщення товару через митний кордон України. Відповідно до мети переміщення товару через митний кордон України зазначена зовнішньоекономічна операція підлягає декларуванню й оформленню в митному режимі “імпорт”. Відповідно до цього митного режиму товари ввозяться на митну територію України для вільного обігу без обмеження терміну їх перебування на цій території та можуть використовуватися без будь-яких митних обмежень. Чинним законодавством України передбачений ряд заходів тарифного і нетарифного регулювання при переміщенні транспортних засобів із зазначеними характеристиками в митному режимі “імпорт”.
Тарифне регулювання. Ввізне мито - податок на переміщення товарів через митний кордон України: пільгова ставка - 25 %, повна ставка - 25%.
Нетарифне регулювання.
. Акцизний збір - непрямий податок на товари, який включається до ціни цих товарів: ставка - 0,03 EUR за 1 см3.
. Податок на додану вартість: ставка - 18%. Операції з ввезення товарів на митну територію України для їх використання або споживання на митній території України, є об'єктами оподаткування податком на додану вартість. Для товарів, які ввозяться на митну територію України платниками податку, базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість таких товарів, але не менша митної вартості, зазначеної у ввізній митній декларації.
. Єдиний збір у пункті пропуску. Єдиний збір справляється за здійснення в пунктах пропуску митного, санітарного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного та екологічного контролю вантажу і транспортного засобу, за проїзд транспортного засобу автомобільними дорогами та за проїзд автотранспорту з перевищенням встановлених загальної маси, осьових навантажень та (або) габаритних параметрів.
. Додаткові підстави для митного оформлення.
.1. Дозволи держорганів.
Обов'язкова сертифікація. Митне оформлення товару передбачає подання митному органу сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання іноземного сертифіката, які видаються Держстандартом України або вповноваженим їм органом.