Взаємозв’язок кадрового потенціалу та цілей стратегічного управління підприємством
Стратегія - це якісна послідовність дій і станів, які використовуються для досягнення мети.
Процес формування стратегії розвитку підприємства включає етапи аналізу середовища і стану потенціалу підприємства, формування мети розвитку, формування критеріїв досягнення мети, формулювання задач, виявлення і виділення наявних ресурсів на меті розвитку, виявлення факторів ризику і форс-мажору і вживання заходів по їх нейтралізації. Ці етапи, як правило, виконуються фахівцями, що входять в різні функціональні підрозділи.
Управління персоналом в умовах розвинутої ринкової економіки - явище більш об'ємне, ніж поняття "робота з кадрами". В нових умовах філософія управління персоналом, зберігаючи відомі класичні задачі адміністрування кадрів, повинна відповідати основній стратегічній концепції по керівництву організацією.
Таким чином, управління персоналом стає не просто складовою частиною концепції розвитку організації, а органічно поєднується з нею. Ця політика повинна орієнтуватися на тенденції і плани господарського розвитку, на досягнення основної мети організації і покликана враховувати:
ü довгостроковий розвиток організації;
ü збереження її ринкової незалежності;
ü отримання відповідних дивідендів;
ü безперервне необхідне зростання організації;
ü самофінансування зростання;
ü збереження фінансової рівноваги;
ü закріплення досягнутого прибутку.
Стисло стратегічну роль управління персоналом можна визначити так:
· управління персоналом повинне бути представлено на вищому рівні управління організації;
· функцію управління персоналом необхідно враховувати при розробці стратегії бізнесу і організаційної структури компанії;
· все лінійне керівництво повинне брати участь в реалізації управління персоналом.
Виходячи із стратегічної ролі управління персоналом основу його концепції в даний час складають:
ü інтеграція управління персоналом із стратегією бізнесу;
ü всезростаюча роль особи працівника у визначенні свого розвитку;
ü знання мотиваційних установок працівника і групи;
ü уміння їх формувати і направляти відповідно до стратегії розвитку організації.
Кадрова стратегія - система методів і засобів управління персоналом, вживана протягом певного часу з метою реалізації кадрової політики.
Напрями кадрової стратегії організації можна диференціювати таким чином (рис. 1.4).
На результати діяльності організації функція управління персоналом може істотно вплинути тільки тоді, коли різні її аспекти (розвиток кар'єри, селекція і прийом на роботу, мотивація, атестація, тренінг, партнерство робочої сили і менеджерів і ін.) з'єднані в єдину програму, що є частиною стратегії бізнесу. Тільки в цих умовах управління персоналом допоможе розкрити переваги людського потенціалу організації.
Рис. 1.4. Основні напрями кадрової стратегії підприємства [41, c. 1]
Існує безліч моделей процесу стратегічного управління, які в тій чи іншій мірі деталізують послідовність кроків цього процесу, проте три ключові етапи є загальними для всіх моделей:
• стратегічний аналіз;
• стратегічний вибір;
• реалізація стратегії.
. Стратегічний аналіз.
Етап стратегічного аналізу інтерпретує стратегічній положення організації за допомогою, по-перше, визначення змін, які виникали в економічному оточенні організації, і виявлення їх дії на організацію і її діяльність, по-друге, визначення переваг і ресурсів організації залежно від цих змін.