Методичні підходи щодо оцінки кадрового потенціалу в системі стратегічного управління підприємством
Дані властивості продуктивності праці в системі кількісних характеристик трудового потенціалу підприємства пропонується використовувати у разі оцінки реалізації потенційних можливостей виробництва і його розвитку з урахуванням висловлених заходів. У такому разі показник корисного внеску праці (ефективності) виступає як критерій соціальних наслідків оновлення засобів виробництва. При цьому треба враховувати, що заходи щодо технічного переозброєння, оновлення засобів виробництва забезпечують економію ресурсів підприємства. Узагальнюються результати цих змін у динаміці шляхом визначення розрахункового рівня корисного внеску праці у виробництво.
Другий показник - межі (верхня і нижня) стимулювання зростання продуктивності праці - удосконалюється на основі встановлення об’єктивних меж підвищення заробітної платні з урахуванням кількості і якості використання трудового потенціалу.
Стимулюючим чинником підвищення ефективності використовування трудового потенціалу є матеріальне заохочення у формі підвищення заробітної платні за кінцевими результатами виробництва.
Третій показник - кінцеві результати виробництва - удосконалюється шляхом поліпшення методів обліку продукції. За такого підходу можна підвищити і плідність, і ефективність праці, а одночасне зростання їх забезпечить досягнення щонайвищого рівня продуктивності праці і відповідного його стимулювання.
Стимулюючим чинником зростання продуктивності праці в сучасних умовах є міра можливого підвищення оплати праці. Розрахунок підвищення заробітної платні залежить від рівня підвищення продуктивності праці по кінцевих результатах господарювання в межах досягнутого рівня ефективності праці, а також середнього заробітку, що склався на підприємстві без виплат з фонду матеріального заохочення.
За кількісні характеристики визначення меж заробітної платні може бути використано наступні показники:
ü коефіцієнт віддачі повної заробітної платні;
ü коефіцієнт творчої активності працівників.
В числі показників економічного стимулювання підвищення ефективності використання трудового потенціалу підприємства - кінцевий продукт виробництва.
Кінцевий продукт виробництва можна обчислити за методом прямого рахунку. Він містить знов утворений чистий продукт і перенесену частину вартості продукту кінцевого відшкодування. Останній є різницею між загальною сумою поточного відшкодування і проміжного продукту, рівного частині, що виключається з подальшого обороту.
Таким чином, трудовий потенціал підприємства може бути описаний з різних позицій залежно від кількісних і якісних характеристик оцінки.
Рис. 1.5. Основні системи критеріальних показників ефективності використання кадрового потенціалу [30, c. 202]
Можливість використання запропонованих показників дозволяє здійснювати оцінку трудового потенціалу у вартісних категоріях, яка особливо актуальна для власника підприємства.
Така оцінка допомагає одержати реальне уявлення про те, наскільки здібності працівників перевищують витрати на їх залучення, навчання та розвиток.
Ефективність використання кадрового потенціалу можна представити як співвідношення результату, що характеризує ступінь досягнення мети (економічної, соціальної), до кількості і якості реалізованих здібностей персоналу з його досягненнями.
Причому ефективність використання кадрового потенціалу необхідно розглядати в двох площинах: