Функції культури
Виділяється інформаційна, пізнавальна, нормативна, знакова і ціннісна функції культури.
Інформаційна функція культури полягає в тому, що культура, яка є складною знаковою системою, виступає єдиним засобом передачі соціального досвіду від покоління до покоління, від епохи до епохи, від однієї країни до іншої. Тому не випадково культуру вважають соціальною пам'яттю людства.
Функція пізнавальна тісно пов'язана з першою і, у відомому сенсі, витікає з неї. Культура, концентруючи в собі кращий соціальний досвід безлічі поколінь людей, набуває здатність накопичувати найбагатші знання про світ і тим самим створювати сприятливі можливості для його пізнання і освоєння. Можна стверджувати, що суспільство інтелектуальне настільки, наскільки застосовуються ті знання, що містяться в культурному генофонді людства. Усі типи суспільства істотно розрізняються передусім за цією ознакою. Одні з них демонструють дивовижну здатність через культуру, за допомогою культури узяти усе краще, що накопичено людьми, і поставити собі на службу. Саме вони (Японія, наприклад) демонструють величезний динамізм у багатьох сферах науки, техніки, виробництва. Інші, не здібні використати пізнавальні функції культури, все ще винаходять " велосипед", і тим самим прирікають себе на соціальну анемію і відсталість.
Нормативна функція пов'язана передусім з визначенням різних сторін, видів громадської і особистої діяльності людей. У сфері праці, побуту, міжособових стосунків культура так чи інакше впливає на поведінку людей і регулює їх вчинки, дії і і навіть вибір тих або інших матеріальних і духовних цінностей. Ця функція культури підтримується такими нормативними системами як мораль і право.
Знакова функція культури є найважливішої в системі культури. Будучи певною знаковою системою, культура припускає знання, володіння нею. Без вивчення відповідних знакових систем опанувати досягнення культури не уявляється можливим. Так, мова (усна або письмова) є засобом спілкування людей. Літературна мова виступає найважливішим засобом оволодіння національною культурою. Специфічні мови потрібні для пізнання особливого світу музики, живопису, театру.
Ціннісна функція відбиває найважливіший якісний стан культури. Культура як певна система цінностей формує у людини цілком певні ціннісні потреби і орієнтації. По їх рівню і якості люди найчастіше судять про міру культури тієї або іншої людини.
Отже, культура - це багатофункціональне явище. Але усі її функції так чи інакше спрямовані до одного - до розвитку людини.
Будь-який бізнес пов'язаний з системою стосунків між людьми і щоб досягти успіху на міжнародному ринку, який передусім складається з людей, потрібно навчитися розуміти процес формування людської особистості, тобто процес " входження" в культуру, засвоєння знань, умінь, норм спілкування, соціального досвіду. Розуміючи це, можна розібратися у багатьох речах на ринку. Культура - це завжди громадське явище в тому сенсі, що культура - це продукт навчання (соціалізації) людини (мал. 1.1).
Мал. 1.1 Місце культури у формуванні повноцінної людини
Цей малюнок відбиває формування індивідуальної культури як результат біологічних, генетичних(здатнести) і соціальних(навчання) чинників у формуванні людини.