Концепія когнитивного менеджменту Н. Холдона
Найбільш амбітною концепцією сучасного кроскультурного менеджменту є спроба трактування культури не просто як набору зовнішніх по відношенню до компанії чинників, але як ресурсу для розвитку компанії. За Найджелом Холденом, автором концепції когнитивного менеджменту, компанія, це - «портфоліо вмінь, а не видів бізнесу».
Н.Холден обгрунтовує нове розуміння кроскультурного менеджменту як форми менеджменту когнітивного(менеджменту знань). «Кроскультурний менеджмент, - пише автор, - це менеджмент багатьох культур як усередині організації, так і в її зовнішніх зв'язках». Це принципово відрізняється від традиційного уявлення про кроскультурний менеджмент як управління культурними відмінностями і здібності справлятися з культурним шоком.
Своє нове розуміння кросс-культурного менеджменту Холден виводить з детального аналізу діяльності чотирьох транснаціональних корпорацій, що є лідерами у своїх областях бізнесу. Йдеться передусім про провідну японську компанію Matsushita(виробництво електроустаткування і споживчої електроніки під маркою Panasonic). Крім того, досліджується діяльність датської корпорації LEGO(виробник повчальних ігор), датської ж фармацевтичної і біотехнологічної фірми Novo Nordisk і, нарешті, компанії Sulzer Infra, яка базується в Швейцарії і робить різного роду технологічну експертизу у будівництві.
Аналіз досвіду чотирьох міжнародних компаній представляє самостійну цінність для фахівців. Попри усіх відмінностей в практиці управління названими корпораціями стає очевидним, що є щось загальне, властиве їм усім. Головне - це сприяння узгодженості в роботі і навчанні при безпосередніх контактах співробітників, коли знання, цінності і досвід включаються в спільну мультикультурну діяльність. Саме це - центральне завдання кроскультурного менеджменту. Причому Холден розглядає культуру як об'єкт когнітивного менеджменту і як найважливіший організаційний ресурс. У традиційних вітчизняних і зарубіжних роботах по проблемах культури і менеджменту підхід інший: культура вважається джерелом фундаментальних відмінностей і нові знання про них, на думку авторів, дозволяють добитися успіху в міжнародному бізнесі.
Фактично ніхто до Н.Холдена не розглядав кроскультурний менеджмент в трьох аспектах: як самонавчання організації, спільне використання знань і вибудовування інтерактивних мереж на локальному і глобальному рівнях. Між тим саме сукупність цих трьох складових дозволяє використати різноманітність культур не як перешкоду, а як ресурс організації.
Важливою метою автора при дослідженні чотирьох згаданих компаній було надання допомоги теоретикам і практикам менеджменту в розумінні складних міжкультурних обмінів знаннями, цінностями і досвідом.
Зрозуміти - не означає прийняти або скопіювати, закресливши свій досвід. Навпаки, необхідно всебічно враховувати історичний контекст того, що відбувається. Важливо, на думку Н.Холдена, розуміти минуле тим, хто працює зі знанням, оскільки саме минуле впливає на мислення сьогоднішнього дня. До речі, успіх корпорації Matsushita багато в чому обумовлений тим, що в навчанні персоналу велика увага завжди приділялася минулому. Причому історичні цінності вивчаються, але не догматизируются. Коли у кінці ХХ століття стало ясне, що нові співробітники не приймають систему «Довічного найму», а також принцип старшинства при висуненні на керівний пост, в Японії (і, звичайно, в корпорації Matsushita) відмовилися з 2004 року від цих застарілих категорій.
З досвіду минулого і вимог сьогоднішнього дня успішна організація, кажучи словами Н.Холдена, постійно «творить нове знання». Саме таке знання, що утілюється в практику, дозволяє сучасній компанії розвиватися в конкурентній боротьбі в умовах нової геоэкономики.
Наведені вище критерії і види класифікації ділових культур в кроскультурному аналізі міжнародного менеджменту формують певну основу для систематизації і зіставлення характеристик ділових культур різних країн і вироблення практичних рекомендацій, спрямованих на запобігання кроскультурним конфліктам і успішному розвитку міжнародної економічної діяльності.
кроскультурний маркетинг діловий рекламний
Кросскультурный аналіз в міжнародному маркетингу