Завдання та методологія кроскультурного аналізу в міжнародному маркетингу
Виникнення і підвищення інтересу до питань кроскультурного аналізу було обумовлене прискоренням процесів інтернаціоналізації а потім і глобалізації світового господарського життя. Перші роботи по кроскультурному аналізу були написані головним чином професійними консультантами в області управління і маркетингу на міжнародному рівні і були підсумком їх особистого досвіду і спостережень.
З другої половини 70-х рр. науковий пошук в області кроскультурного аналізу набуває більш регулярнішого характеру. У цей період передовими компаніями у сфері міжнародної економічної діяльності здійснювалися збір і систематизація великих об'ємів емпіричної інформації.
Можна виділити наступні основні групи методів кроскультурного аналізу :
кабінетні дослідження:
використання матеріалів, накопичених в компанії, по специфіці загальної культури, ділової культури і культури споживання в різних країнах;
використання матеріалів зовнішніх видань з питань загальної культури, ділової культури і культури споживання в різних країнах;
«польові» дослідження:
збір інформації за допомогою спостереження за поведінкою споживачів, ділових людей і співробітників філій в різних країнах;
анкетування споживачів, ділових людей і співробітників філій в різних країнах.
Далі проводяться накопичення і систематизація отриманих даних і їх порівняльний (компаративний) аналіз. Кроскультурний аналіз дозволяє не лише уникнути кроскультурних конфліктів, але і сприяє зростанню ефективності міжнародного маркетингу компанії, підвищенню її міжнародної конкурентоспроможності і просуванню на світові ринки.
Кроскультурний аналіз особливостей загальної культури, ділової культури і культури споживання різних країн виявляється надзвичайно важливим при розробці і реалізації маркетингових рішень в міжнародній діяльності компаній.
По-перше, його результати важливі в процесі прийняття різного роду маркетингових рішень, а саме:
- при проведенні сегментації світових ринків;
при виборі зарубіжного цільового ринку і позиціонуванні товару;
при ухваленні рішення про напрями вдосконалення товару при організації його продажів на конкретному зарубіжному ринку;
при розробці і реалізації міжнародних рекламних кампаній і кампаній в окремих зарубіжних країнах;
при винесенні ухвал про характер і вид збутових мереж на зарубіжних ринках;
- при винесенні ухвал про цінову політику на ринках зарубіжних країн.
По-друге, результати кроскультурного аналізу виявляються дуже корисними при побудові ділових стосунків із зарубіжними партнерами, при проведенні з ними переговорів і розвитку ділових контактів.
По-третє, знання відмінностей і особливостей ділової і загальної культури багато в чому визначає успіх компанії при управлінні роботою зарубіжних філій з багатонаціональним колективом.