Методи дослідження ринку збуту
Збір даних Одержання вторинних даних
З методичної точки зору дослідження ринку збуту може бути підрозділене на первинне (польове дослідження, field research) і вторинне (кабінетне дослідження desk research). Первинне дослідження має своїм предметом залучення й нових, дотепер невідомих даних. У ньому використаються спеціальні методи їх, у тому числі обстеження шляхом опитування й облік попиту. У порівнянні з ним вторинне дослідження орієнтується на одержання й аналіз уже наявних даних, які) тимчасових і витратних міркувань здобувають підвищене практичне значення.
Джерела вторинних матеріалів можуть диференціюватися на внутрішні й зовнішні. Внутрішні джерела включають дані відповідного підприємства. Порівняти їх можна назвати статистику обсягу обороту й збуту, відрядні звіти й т.п.
До зовнішніх джерел ставляться:
• офіційна статистика (федерального статистичного відомства, земельних комунальних статистичних відомств);
• статистичні відомства інтернаціональні й наднаціональні інституції]
відомча статистика ;
• економічні організації й союзи (наприклад, спеціалізовані галузеві j
об'єднання, промислові й торговельні палати);
• науково-дослідні економічні інститути.
Для вторинного дослідження важливим є зростаюче поширення; даних зовнішніх банків, які можуть прийматися через телекомунікаційні канали в будь-який час й у зручній для користувача формі. Як приклад on-line1 зовнішніх систем даних можуть бути названі:
• система банку даних IFO;
• економічні банки даних GENIOS.
Одержання первинних дані Методи збору
Для одержання первинних даних використаються насамперед класичні методи обліку з області емпіричних соціальних досліджень, у тому числі:
• обстеження шляхом опитування;
Опитування - найпоширеніший метод збору даних. Характерним для нього є систематичний облік словесно переданої інформації. Це може бути опитування.
Обстеження шляхом опитування можна підрозділити на усне опитування, до якого зараховуються пряме й телефонне інтерв'ю, письмовий опитування й комп'ютерні, тобто проведені з використанням комп'ютерів, форми опитування.
• спостереження.
Крім того, вага частіше використаються, особливо для дослідження поводження споживачів, методи виміру й обліку, засновані на залученні технічних коштів.
Спостереження
Наукове спостереження, будучи протилежністю наївного спостереження, являє собою метод збору даних для дослідження ринку; воно ставиться до невербальних методів одержання даних, значення яких в останні роки сильно зросло. У цілому наукове спостереження складається із тривалих інтервалів спостережень по тим самим досліджуваних ознаках одним або декількома спостерігачами в різні моменти або періоди часу.
Форми спостереження розрізняють у відповідності з наступними характеристиками.
• Причетне й непричетне спостереження.
При причетному спостереженні спостерігач бере участь безпосередньо у взаємодіях усередині досліджуваних груп. Якщо ж мова йде про непричетне спостереження, то дослідник перебуває поза групою. Він не приймає участі в її взаємодіях.