Закон попиту
Попит відображає бажання й можливість придбати товар за певною ціною. У його основі лежить гранична корисність товару (приріст корисності, пов'язаної зі споживанням кожної наступної одиниці товару), скоректована на купівельну спроможність споживача.
Крива попиту (D) показує, яке кількість товарів (Q) можуть придбати споживачі при різних рівнях ціни. Крива D демонструє чинність закону попиту: чим вище ціна (P) на товар за інших рівних умов, тим менше обсяг попиту (Q) і навпаки.
Властивості кривій D:
1) убутна;
2) 2)тангенс кута нахилу негативний;
) відображає зворотну залежність між P й Q.
Попит зазнає впливу від цінових і нецінових факторів. Ця функція може бути представлена у вигляді формули
де Pa - ціна даного товару; Pn - ціна товарів-замінників; Pm - ціна на товари, що доповнюють; I I - доход покупця; M - смаки й переваги покупця.
Зміна ціни даного товару (P), за інших рівних умов (нецінові фактори незмінні), впливає на величину попиту (та кількість товару, що споживач готовий придбати в цей момент часу, за даних умов), що графічно виражається в русі уздовж кривої попиту. У результаті зниження ціни від P1 до P2 відбувається збільшення QD від Q1 до Q2 (від т. 1 до т. 2 по кривій D) (Рис. 2.4).
Рис. 2.4. Зміна обсягу попиту й функції попиту
Зміна нецінових факторів (Pn, Pm, I, M), при незмінності ціни даного товару, впливає на зміну попиту (функції попиту), що графічно виражається зсувом кривій D (рис. 2.4). Тобто при тій же ціні P1, але зі зрослими доходами, покупці можуть придбати більшу кількість товару Q2 > Q1 (крива D1) або менше - при зниженні ціни товару-замінника Q1 < Q2 (крива D2).
Попит на товари по-різному реагує на зміну факторів, його визначальних. Ступінь чутливості попиту до зміни різних факторів (ціна товару, доход споживача, ціни товарів-замінників і товарів, що доповнюють) називається еластичністю попиту Коефіцієнт еластичності попиту за ціною (пряма еластичність попиту) показує, на скільки зміниться обсяг попиту (DQD) при зміні ціни (DP) на 1 %
.
Коефіцієнт EP(D) завжди негативний, тому що за законом попиту P й Q змінюються в протилежному напрямку.
Еластичність попиту за ціною залежить:
а) від ступеня необхідності (чим вона більше, тим нижче еластичність);
б) кількості товарів-замінників (чим їх більше, тим більше можливість знайти заміну товару, що подорожчав, тобто вище еластичність);
в) факторів часу (чим його більше, тим легше споживачеві відреагувати на зміну ціни, тобто вище еластичність).
В залежності від цих показників розрізняють:
. Нееластичний попит (EP(D) < 1) - ринкова ситуація, при якій зміна ціни на 1 % викликає незначну зміну обсягу (QD) (Рис. 2.5,а).
2. Еластичний попит (EP(D) > 1) - ринкова ситуація, при якій зміна P на 1 % (DP=1 %) викликає значну зміну QD (Рис. 2.5,б).
Рис. 2.5. Графіки попиту з різною еластичністю за ціною
. Попит одиничної еластичності (EP(D) = 1) - це ринкова ситуація, при якій зміна ціни на 1 % викликає 1-процентну зміну QD (мал. 2.5,в).
. Абсолютно нееластичний попит, що означає абсолютну нечутливість обсягу попиту до зміни ціни EP(D) = 0): зміна P на 1 % і більше не впливає на зміну QD (крива D0 на мал. 2.5, в).
. Абсолютно еластичний попит, що означає абсолютну чутливість QD до найменшої зміни P (EP(D) = ): незначний ріст P приводить до падіння QD до нуля, а незначне зниження P - до збільшення QD нескінченно (крива D¥ на мал. 2.5,в) Коефіцієнт еластичності попиту по доходу показує, на скільки зміниться обсяг попиту (DQD) при зміні доходів споживачів (DI) на 1 %.
.
Залежно від зв'язку між QD й I (прямий і зворотна) коефіцієнт EI(D) може бути позитивним і негативним:
) EI(D) > 0 означає, що ріст I викликає ріст QD (якісний товар: м'ясо, молоко) (крива D1 на мал. 2.6).
) EI(D) < 0 означає, що ріст I викликає скорочення QD (товари нижчої категорії, наприклад замінники масла), (крива D2 на Рис. 2.6).
) EI(D) > 1 означає, що ріст QD перевищує ріст I на 1 % (товари розкоші, попит на які формується при певному рівні доходу) - крива D3.