Технічні заходи по виключенню або обмеженню впливу на технічний персонал небезпечних та шкідливих виробничих факторів
Розроблена система розміщена таким чином, щоб забезпечити максимальну безпеку при технічній експлуатації і ремонті, згідно системі стандартів безпеки праці ССБТ ГОСТ 54.71.004-85 (Технічне обслуговування систем автоматики, електричного, радіо - і приборного обладнання); ГОСТ 12.1.019-79 (Електрична безпека. Загальні вимоги).
Вкажемо міри безпеки, які запровадженні при розробці системи:
для забезпечення нормативної роботи електричного пристрою і захисту від уражень електричним струмом застосовується ізоляція струмоведучих частин; БПВЛ - 0,88 - 2,5 мм. кв.
Підбор елементів електричної схеми зроблений таким чином, щоб не виникло перегріву елементів у процесі роботи. Підбір усіх резисторів виконаний на номінальну потужність, що запобігає їхньому перегріву або ушкодженню.
Конструкція та матеріали проектованої системи виключають можливість випадкового дотику до струмоведучих частин. Необхідно також звернути увагу на можливість поразки обслуговуючого персоналу електричним струмом. Це буде мати місце в тому випадку, якщо торкнутися одночасно двох точок з різними електричними потенціалами. У нашому випадку можуть мати місце двох або однополюсний дотик. При цьому необхідно стежити за станом ізоляції проводів, тому що це має велике значення при однополюсному дотику. Ці положення враховані при технічній експлуатації та у правилах по техніці безпеки.
Аналого-цифровий перетворювач являє собою плату, на якій змонтовано електричну схему. АЦП має невелику потужність, що виключає загрозу враження струмом персоналу. Підключається до електричної мережі змінного струму за допомогою штепсельних роз’єднувачів, конструкція яких запобігає неправильному з’єднанню, і виключає можливість утворення аварійних ситуацій людським фактором.
Для під’єднання до системи контролю електричних мереж використані волоконно-оптичні кабелі. Затрати при їх установці менші ніж затрати на установку металічних кабелів, оскільки їх транспортування і використання складають ¼ від таких витрат для звичайних металевих кабелів, а трудоємність вдвічі менша.
При використанні таких кабелів нема необхідності в експлуатації устаткування для захисту електричних кабелів від витоків, пробоїв і замикання на землю.
Будь-які зовнішні електричні перешкоди: дзвін, ехосигнал або електромагнітні перешкоди не мають впливу на оптичний зв’язок, бо волоконно-оптичні кабелі не генерують власних електричних шумів і відсутні проблеми перехресних перешкод.
Волоконно-оптичні кабелі прокладені в кабельних траншеях. У АЦП використаний операційний підсилювач 544УД2А і невисока напруга (менше 42 В), як важлива міра електробезпеки системи контролю електричних мереж. Це дає перевагу в можливості обслуговування системи без використання індивідуальних засобів захисту.
Система контролю електричних мереж обладнана звуковою і світловою попереджувальною сигналізацією. Обладнано запобіжниками, кінці проводів про маркіровані, дотримані всі правила при монтажі, що виключають можливість перетирання, замикання.
В місцях можливих перетирань проводів присутня подвійна ізоляція.
Плати покриті лаком, що забезпечує їх вологостійкість і запобігає корозії. Корпус системи контролю виготовлений з металу, покрашений, на ньому нанесені необхідні написи. Для повної безпеки персоналу корпус пристрою заземлений.