Апаратні засоби
Ринок інформаційних технологій, особливо персональних комп’ютерів і пов’язаних з ними апаратних і програмних засобів, значно диверсифікований. Різке загострення конкуренції, розмаїття торгових марок, зниження вартості продукції забезпечує користувачам можливість приймати більш виважені рішення у процесі придбання програмного й апаратного забезпечення.
Вибір персонального комп’ютера зводиться до оцінки пропозицій, що є на ринку, за критерієм вартість/ефективність або до співвідношення суми, заощадженої при покупці більш дешевого комп`ютера, з вірогідною сумою збитків через його некоректну роботу або простоїв у зв`язку з ремонтом.
Дискусія, що розгорнулася відносно переваг і недоліків комп’ютерів фірменної (brand name) і “місцевої” зборки триває вже не перший рік.
Поняття brand name - це техніка високої якості з високим рівнем обслуговування. Це упізнавання торгової марки, підкріплене високою якістю товару, загальною доступністю сервісу, який його супроводжує.
Такі компанії як Hewlett-Packard, Compaq, IBM вважаються brand name практично в усіх країнах. Часто світові brand name у нас такими не є. У переважній більшості компаній обслуговування виконується у сервіс-центрах, тобто замовник не може у будь-якому місці країни протягом 12-24 годин одержати якісне сервісне обслуговування. Купуючи brand name за відповідними цінами, користувач не завжди одержує той сервіс, який входить у цю ціну.
Комп`ютери оригінальної зборки купують ті організації, для яких критична втрата або пошкодження інформації через несталу роботу комп`ютера або його простої значно перевищать різницю в ціні між комп`ютерами оригінальної та місцевої зборки. Інколи при покупці ПК оригінальної зборки враховуються і міркування престижу.
Щодо переваг і недоліків комп`ютерів місцевої та оригінальної зборки слід зауважити:
у принциповому плані вітчизняні збірники працюють за тією ж технологією, що і їх зарубіжні колеги (і з тими ж комплектуючими);
комп`ютер не є простою сумою декількох якісних компонентів.
Рівень конструктивного відпрацювання і доведеності комп`ютера надає можливість відчути різницю між комп’ютерами оригінальної та місцевої зборки у продуктивності і надійності, бездоганній сумісності і стійкості функціонування комп`ютера з різними додатками і периферійними пристроями, легкість і коректність інсталяції програмного забезпечення.
комп`ютери місцевої зборки - значно більш низької якості і надійності, а виграш у ціні тягне за собою суттєві втрати у “ціні володіння” за рахунок більш частих відмов, збоїв і пов`язаних з цим втратами інформації, а також простоїв, меншого терміну служби і більш швидкого морального застарівання - більшість місцевих моделей є просто сумою деяких більш-менш сумісних комплектуючих. Але значна частина дрібних збоїв, зависання й інших неполадок у роботі, характерних для ПК, не пов`язана виходом з ладу апаратної частини і без ускладнення усувається за наявності у штаті сітьового адміністратора або іншого комп`ютерного спеціаліста.
технікою оригінальної зборки торгують фірми, які мають відносно високий рівень організації роботи та обслуговування клієнтів.
у солідних місцевих збірників є склад комплектуючих, що дозволяє швидко виконувати заміну компонентів.
Оскільки в Україні найбільшого розповсюдження одержали комп`ютери типу IBM PC і сумісні з ними, як правило, не постає проблема вибору між комп`ютером Apple Macintosh і IBM PC.
Використання Macintosh виправдане у разі роботи з високопродуктивними графічно-орієнтованими додатками, написаними спеціально для Macintosh. Оскільки всі найбільш розповсюджені додатки для бізнесу (включаючи текстові процесори і електронні таблиці) не відповідають цим вимогам і для них PC-платформа більш прийнятна.
Якщо при покупці вибір робиться не на користь Apple, називають три основні причини:
система базової конфігурації на базі Intel-процесора є більш дешевою;
PC можна придбати у багатьох постачальників, тоді як Macintosh поставляє тільки Apple;
кількість додатків, що працюють на платформі PC, набагато перевищує кількість додатків для Apple.
Майже всі виробники претендують на 100% сумісність апаратної і програмної частин. Однак, як свідчить досвід, повна сумісність - поняття відносне, яке існує між комп’ютерами і програмами однієї моделі та її копіями.
Деякі фірми-виробники апаратних засобів, щоб не підпадати під закон про авторські права, розробляють власні системи введення-виведення (BIOS). Вони мають аналогічні функції і більшою мірою сумісні на рівні вхідних точок, векторів переривань, функцій підпрограм, але на рівні використовуваних кодів істотно розрізняються, що призводить до несумісності програмного забезпечення.
При тестуванні апаратних засобів у першу чергу, слід розглянути такі питання:
який мікропроцесор використовується;
чи можлива зміна тактової частоти і в яких межах;
яке програмне забезпечення знаходиться у пам’яті комп’ютера і чи є вихідні тексти вбудованих програм;