Передумови і загальні наукові принципи реформування земельних відносин і використання земельних ресурсів
Україна має значний і високоякісний фонд сільськогосподарських угідь, більш як третина з них цінні продуктивні землі. Проте рівень їх сільськогосподарського використання значно поступається розвинутим країнам світу. Головна причина цього - недосконалість земельних відносин, що впливають із форми власності і господарського механізму з недостатньо розвинутими ринковими структурами.
Виняткове право державної власності на землю протягом тривалого часу призвело до відчуження селянина від землі, зниження мотивації до праці, її продуктивності, а звідси - до спаду сільськогосподарського виробництва. Адже відомо, що продуктом праці може володіти і розпоряджатися лише той, кому належать засоби виробництва. Оскільки земля продовжує бути власністю держави, то й вона й розпоряджається результатами праці сільського виробництва.
Тому виробник незаінтересований у результатах праці, бо він ними не розпоряджається. З цієї причини держава поступово втратила справжнього господаря землі. Обставини, що склалися, вимагали зміни земельних відносин. Результати наукових пошуків і практичний досвід нових господарських формувань однозначно підтвердили необхідність реформування економічних відносин на селі, у тому числі основної її ланки - земельних відносин. Реформування економіки у сфері виробництва засобів виробництва відчутно відбилося на сільському господарстві. З об’єктивних і суб’єктивних причин досить тривалий час стримувалося реформування економіки на селі. З великими зусиллями пробивали собі дорогу в життя нові господарські формування. Головною перешкодою на шляху розвитку багатоукладної економіки стало монопольне право держави на землю.
Важливим кроком у вирішенні даного питання стала Постанова Верховної Ради України «Про земельну реформу», якою з 15 березня 1991 р. весь земельний фонд України оголошено об’єктом земельної реформи. Завдання останньої полягає у перерозподілі земель з одночасним наданням їх у приватну власність громадянам, колективним сільськогосподарським підприємствам, постійне користування господарства та іншим державним сільськогосподарським підприємствам, установам і організаціям, а також у тимчасове користування, у тому числі на умовах оренди, з метою створення можливостей для рівноправного розвитку різних форм господарювання на землі, формування багатоукладної економіки, раціонального використання та охорони земель.
Вперше у новітній законодавчій історії України право приватної власності на землю було передбачено Законом «Про форми власності на землю». На цій підставі право громадян на довічне спадкове володіння земельними ділянками, закріплене у ЗК Української РСР 18 грудня 1990 р. було перетворена на право їх приватної власності на землю. У чинному ЗК це право набуло подальшого розвитку. Воно поширюється не тільки на громадян України як фізичних осіб, а й на юридичних осіб, заснованих українськими громадянами або створених українськими підприємствами, установами і організаціями недержавної та комунальної форм власності. Водночас варто зазначити, що це не завжди є виправданим і не в усіх випадках узгоджується з цивільним і господарським законодавством. Очевидно, наведена обставина і стала підставою для відособленої регламентації в земельному законі права приватної власності на землю громадян і юридичних осіб.
Згідно статтею 78 ч. 3 ЗКУ земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Найбільш істотно рівність прав власності на землю характеризує положення ч. 2 ст. 14 Конституції про набуття і реалізацію права власності на землю державою на рівні з громадянами та юридичними особами виключно відповідно до закону. Цей конституційний принцип дістав закріплення у земельному законі. Так, згідно з ч. 5 ст. 48 ЗК держава набуває права власності на землю у разі: відчуження земельних ділянок у власників з мотивів суспільної необхідності для суспільних потреб; придбання за договорами купівлі - продажу, дарування, міни, та за іншими цивільно-правовими угодами; прийняття спадщини; передачі у власність державі земельних ділянок комунальної власності територіальними громадами; конфіскації земельних ділянок.