Сутність та склад запасів підприємства
Перед тим, як це станеться, операцію з придбання активу може бути скасовано, і через це актив не може визнаватися.
Другий критерій визнання, як правило, задовольнити нескладно, оскільки обмінна операція, що підтверджує придбання активу, визначає його собівартість.
Отже, об'єкт запасів слід визнавати як актив у разі задоволення всіх перелічених умов:
· суттєві ризики і вигоди, пов'язані з власністю на об'єкт запасів, передані підприємству;
· підприємство отримало як подальшу участь керівництва у формі, що, як правило, пов'язана з володінням, так і ефективного контролю за запасами;
· собівартість запасів може бути достовірно визначена;
· є ймовірність, що економічні вигоди, пов'язані з окремим об'єктом запасів надійдуть на підприємство.
Слід зазначити, що в економічній літературі даний об'єкт обліку різні автори називають по-різному: "запаси", "складські запаси", "виробничі запаси", матеріально-виробничі запаси", "товарно-матеріальні запаси".
Згідно з П(С)БО 9 до запасів відносяться:
· сировина, основні, допоміжні матеріали, комплектуючі вироби;
· незавершене виробництво;
· товари;
· малоцінні та швидкозношувані предмети (МШП);
· молодняк тварин на відгодівлі, продукція сільського та лісового господарства (як готова продукція).
Елементи, які включаються до складу запасів, залежать від особливостей підприємства.
В процесі виробництва виробничі запаси використовуються неоднаково.
Деякі з них повністю споживаються у технологічному процесі (сировина і матеріали), інші - змінюють тільки свою форму і розмір( мастильні матеріали і фарби), треті - лише сприяють виготовленню виробів, але не включаються до їх маси, або хімічного складу (МШП).
Розрізняють економічну і технічну класифікацію. В основу економічної класифікації покладено роль виробничих запасів у господарському процесі.
В залежності від технологічних ознак запаси класифікуються на групи, підгрупи, види за найменуванням, типом, сортом, розміром і подібними ознаками. Така класифікація виробничих запасів одержує відображення в опрацьовуваних на підприємствах номенклатурах - систематизованих переліках матеріалів.
Надходження виробничих запасів та їх реалізація підприємством викликає появу таких податків як ПДВ і податок на прибуток, оскільки, при цьому, виникає податковий кредит, валові витрати при придбанні запасів і податкове зобов'язання при їх реалізації.