Система управління запасами та ресурсами на прикладі ВАТ «ДЗГА»
Програма економічного і соціального розвитку підприємства на 2012 рік заснована на базі стратегічного напряму розвитку підприємства по оснащенню підприємств і організацій України апаратурою рятувальника, відповідною світовому рівню, підвищенню рівня безпеки праці робочих вугільної промисловості. Відповідно до нової концепції безпеки праці у вугледобувній промисловості необхідно кожного працівника забезпечити малогабаритним, компактним, легким апаратом для порятунку з часом захисної дії до 30 хв., який постійно знаходиться у працівника і повинен відповідати всім технічним вимогам для апаратів даного типу, володіти антистатичним корпусом, носитися на поясному ремені при виконанні будь-яких робіт і що дозволяє дійти до пункту перемикання, де можна включитися в саморятівник з великим часом захисної дії для виходу із зони аварії або ж дочекатися допомоги. Апарати даного типу випускаються в далекому зарубіжжі, але дуже дорогі і не можуть бути придбані вітчизняними споживачами. ВАТ "ДЗГА" з власних засобів веде дослідно-конструкторські роботи по розробці принципово нового апарату, який, зберігши всі кращі якості апаратури - такі, що випускається, як надійність, простота, відносна дешевизна - володітиме рядом нових властивостей, такими як - довговічність, термостійкість і покращувані характеристики по опору диханню і температурі. Окрім цього власними силами ведуться дослідно-конструкторські роботи по розробці учбового саморятівника, на якому працівники, що застосовують в своїй практиці саморятівники відпрацьовуватимуть прийоми включення в саморятівник до автоматизму .
Окрім цього проводиться цілий комплекс робіт по модернізації техніки рятувальника, що випускається, знову ж таки за рахунок власних засобів ВАТ «ДЗГА» [2].
Аналіз реалізації продукції тісно пов'язаний з аналізом виконання договірних обов’язків по поставкам продукції. Недовиконання плану по договорам для підприємств обертається зменшенням виручки, прибутку, виплатою штрафних санкцій. Окрім того, в умовах конкуренції підприємство може втратити ринки збуту продукції, що призведе до спаду виробництва.
До основних факторів аналізу відноситься також продуктивність праці. Розглянемо причини спаду показників випуску продукції, ними є:
простої в цехах;
аварійність , ненадійність техніки ;
порушення техніки безпеки;
незабезпеченість матеріалами;
організаційні недоліки.
Запропонуємо заходи для резервів росту випуску продукції:
• ненадійність техніки, такої причини можна уникнути за допомогою зниження зносу обладнання або заміни його на нове;
• повторне використання, економія матеріалів ненабагато, але вирішить проблему незабезпеченості матеріалами;
• строга трудова дисципліна, чітке щоденне планування роботи, контроль за роботою, мотивація працівників зменшить причини по техніці безпеки і організаційним недолікам.
Так найбільший вплив на зниження об’ємів виробництва продукції оказує неефективне використання виробничих фондів, з огляду їхнього зносу.
При вирішенні питання про раціональне управлінні запасами перед підприємством постає питання про те, орендувати складські приміщення або придбати (побудувати) власний склад, або використовувати обидва можливих варіанти в поєднанні. При прийнятті рішення у главу кута ставитися питання про мінімізацію витрат.
На користь власного складу можна віднести постійний попит з насиченою щільністю ринку збуту. На власних складах легше підтримувати умови зберігання та контролю за продукцією. Фірмі легше коригувати стратегію збуту і підвищити рівень обслуговування клієнтів. Склад загального користування можна віддати перевагу при низьких обсягах обороту або сезонності зберігання запасів.
Вирішення питання про придбання власного складу або оренді складських приміщень якою компанією можна розглянути на конкретному прикладі.