Розробка місії, цілей та стратегії управління підприємством
Місія (від лат.missio - доручення).
В більш широкому розумінні місія - це покликання, чітко визначена причина існування підприємства. Місія підприємства визначається його засновником (засновниками) і слугує загальним основним орієнтиром для керівництва підприємства для здіснення тих чи інших видів підприємницької діяльності.
Так, наприклад, місія торговельного підприємства полягає в тому, щоб задовольняти потреби покупців в товарах і послугах, зайняти лідируючу позицію в цій сфері, отримуючи бажаний прибуток.
Місією автомобільної фірми, яку заснував Генрі Форд, є забезпечення людей дешевим транспортом.
Формування місії підприємства передбачає визначення основних видів підприємницької діяльності: виробництво товарів та послуг, їх продаж, надання послуг, завоювання нових ринків збуту, збільшення кола споживачів продукції або послуг тощо.
В умовах ринкової економіки тільки правильно вибрана місія гарантує успіх діяльності підприємства.
Як свідчить досвід, часто менеджери різних рівнів місію і цілі підприємства розуміють тільки як отримання прибутку, що є їхньою помилкою.
Прибуток становить повністю внутрішню проблему підприємства, яка пов’язана з ефективним використанням усіх видів ресурсів.
Оскільки підприємство є відкритою системою, воно зможе вижити зрештою тільки тоді, коли задовольнятиме яку-небудь потребу, що знаходиться у зовнішньому середовищі. Щоб заробити прибуток, потрібний для виживання, підприємство має постійно стежити за середовищем, у якому воно функціонує. Щоб вибрати відповідну місію, керівники, спеціалісти підприємства мають відповісти на наступні запитання.
“Хто є і буде в майбутньому споживачами нашої продукції (товарів) та послуг?”
“Які потреби наших клієнтів ми можемо задовольнити сьогодні і в майбутньому?”.
Вибір лише такої вузької місії, як прибуток, обмежує можливості керівництва вивчати допустимі альтернативи у прийнятті рішень.
Вибирааючи місію підприємства слід уточнити докорінні відмінності Вашого підприємства від існуючих, що дасть змогу отримати певні переваги конкурентній боротьбі завдяки правильній орієнтації, у формуванні потреб.
Для ефективного господарювання кожне підприємство має сформувати загальні цілі.
Цілі - це те, до чого прагне чи має здійснити персонал підприємства. В залежності від економічного стану, етапів життєвого циклу підприємства його загальними цілями можуть бути: 1) прибуток; 2) завоювання нових ринків збуту продукції та послуг; 3) організаційний розвиток; 4) відродження та інше.
Загальні цілі підприємства конкретизують його місію. Загальні цілі підприємства розробляються вищим керівництвом на основі місії підприємства і доводяться до кожної його ланки (підрозділу) управління. Виходячи із загальних цілей підприємства кожна ланка (підрозділ) розробляє свої (локальні) цілі для досягнення загальних.
Вся множинність локальних цілей, яка розробляється підрозділами підприємствами класифікують (розрізняють) по таким ознакам (рис. 2).
Так, наприклад, відділ маркетингу торговельного підприємства може мати ціллю за рахунок інтенсифікації комерційної діяльності збільшити об’єми закупок, продажу товарів та послуг і на цій основі збільшити суму прибутку на 0,5%. Ціллю відділу АСУ підприємства може бути комп’ютеризація функцій менеджменту управлінського персоналу і на цій основі скорочення його чисельності, що приведе до зниження витрат на управління в розмірі на 25%. Ціллю відділу капітального будівництва може бути проведення реконструкції бази матеріально-технічного постачання і дострокової здачі її в експлуатацію, що буде сприяти виконанню визначених виробничих завдань.
В теперішній час на підприємствах розробляються такі цілі: 1) довгострокові (більше 5 років); 2) середньострокові (від 1 до 5 років); 3) короткострокові (до 1 року);