Методи оцінки ефективності інвестиційного проекту
Результати оцінки ризиків по окремих інвестиційних проектах дозволяють кількісно оцінити їх рівень. З цією метою використовують наступні критерії оцінки:
. Безризикові інвестиції. В зарубіжній практиці до таких інвестицій відносяться, як правило, короткострокові державні облігації. В умовах нашого інвестиційного ринку аналогічні фондові інструменти (яких поки що немає) можуть рахуватися безризиковими з великою часткою умовноти. При емісії таких фондових інструментів їх швидше можна буде назвати об’єктами інвестування з найменшим рівнем ризику.
. Інвестиції з рівнем допустимого ризику. Критерієм рівня допустимого ризику виступають можливість втрати всієї суми розрахункового чистого прибутку по розглянутому інвестиційному проекту.
. Інвестиції з рівнем критичного ризику. В цьому випадку критерієм рівня ризику виступає можливість втрати не тільки прибутку, але і всієї суми розрахункового доходу по розглянутому інвестиційному проекту.
. Інвестиції з рівнем катастрофічного ризику. Критерієм цього рівня ризику виступають можливість втрати всіх активів інвестора в результаті банкрутства.
Граничними значеннями ймовірності ризику фінансових втрат при інвестуванні по оцінці спеціалістів являються:
для інвестицій з рівнем допустимого ризику - 0,1;
для інвестицій з рівнем критичного ризику - 0,01;
для інвестицій з рівнем катастрофічного ризику - 0,001.
Це означає, що розглядуваний інвестиційний проект повинен бути відхилений, якщо в І випадку із 10 по ньому може бути втрачений весь прибуток; У І випадку із 100 - втрачений весь валовий дохід; у ІІ випадку із 1000 - втрачені всі активи в результаті банкрутства.
З оцінкою ризиків пов’язаний ще один аспект інвестиційного менеджменту. Так як інвестор не може постійно підбирати безризикові інвестиційні проекти, виникає питання: як повинен бути компенсований той чи інший рівень ризику?
Загальний дохід по інвестиційному проекту із врахуванням рівня його систематичного ризику може бути розрахований за формулою:
i=A+(R-A), (1.7)
де Di - загальний рівень доходу по інвестиційному проекту із розрахунком рівня його систематичного ризику;
А - рівень доходу по безризикових інвестиціях;- середній рівень доходу на інвестиційному ринку;
- бета коефіцієнт, який характеризує рівень систематичного ризику по інвестиційному проекту.
Співставлення розрахункових значень рівня ризику і рівня очікуваного доходу по інвестиційному проекту дозволяє визначити настільки компенсується інвестиційний ризик.