Мотиваційна структура професійної діяльності
Для характеристики структури мотивів професійної діяльності можна скористатися способом, запропонованим Б.І. Додоновим (1984). Він відзначає, що причинами будь-якої діяльності може бути сукупність наступних факторів:
задоволення від самого процесу діяльності (П);
прямого результату діяльності (створюваний продукт; засвоювані знання) (Р);
винагороди за діяльність (зарплата, підвищення в посаді, слава) (В);
прагнення уникнути санкцій, які загрожують у випадку відхилення від діяльності або несумлінного її виконання; депривація страху покарання (Д).
Кожна із цих причин може мати й негативну «валентність», відштовхуючи людину від діяльності. Позначаючи негативну валентність знаком «мінус» над символами, приймемо наступні позначення:
П - сам по собі процес діяльності людині неприємний, тяжкий;
Р - відштовхує кінцевий результат (можливе заподіяння шкоди іншим людям і т.п.);
В - винагорода пропонується за відмову від роботи або за певний брак;
Д - за дану діяльність загрожує покарання або штраф.
Таким чином, мотиваційну структуру будь-якої діяльності будь-якого робітника можна представити чотиричленною формулою ПРВД із тим або іншим індексом (від нуля до трьох, що позначають ступінь виразності в людини даного фактору) під кожним із символів.
Інший підхід у вивченні структури мотиву трудової діяльності запропонований румунським соціологом К. Замфір (1983), Вона виходить із уявлення про три складові мотивації: внутрішньої мотивації (ВМ), зовнішньої позитивної мотивації (ЗПМ) і зовнішньої негативної мотивації (ЗНМ).
Під внутрішніми мотивами автор розуміє те, що породжується у свідомості людини самою трудовою діяльністю: розуміння її суспільної корисності, задоволення, що приносить робота, тобто результат і процес праці. Внутрішня мотивація виникає, як думає автор, з потреб самої людини, тому на її основі він трудиться із задоволенням, без якого-небудь зовнішнього роздавлена.
Зовнішня мотивація містить ті мотиви, які перебувають за межами самого працівника й праці як такої: заробіток, острах осуду; прагнення до престижу й т.п. До зовнішньої позитивної мотивації відносяться: матеріальне стимулювання, просування по роботі, схвалення з боку колег і колективу, престиж, тобто ті стимули, заради яких людина вважає потрібним прикласти свої зусилля. До зовнішньої негативної мотивації автор відносить покарання, критику, осуд, штрафи й т.п.
К. Замфір, говорячи про зовнішню мотивацію, скористалася відомою схемою Д. Аткінсона про співвідношення прагнення до успіху - уникання невдачі.
Внутрішня мотивація з погляду задоволення працею найбільш ефективна. Потім, по ступеню позитивного впливу, іде зовнішня позитивна мотивація. При цьому як зовнішня позитивна, так і зовнішня негативна мотивації в порівнянні із внутрішньою мотивацією характеризуються меншою стійкістю, швидко втрачають свою стимулюючу силу. Так, матеріальна винагорода, якщо вона залишається на тому самому рівні, втрачає своє мотиваційне навантаження по закінченні деякого часу. Тому на зарубіжних підприємствах заробітна плата з урахуванням стажу підвищується не через 5 і 10 років роботи, а через більш короткі часові інтервали.
Втрачають свою силу при багаторазовому повторенні й зовнішні негативні мотиватори.
К. Замфір вважає, що для високої ефективності праці найбільше сприятливим є таке співвідношення між розглянутими трьома видами мотивації, при якому центральне місце займають внутрішні мотиви при одночасному використанні зовнішніх позитивних мотивів і виключенні, по можливості, або обмеженні зовнішніх негативних мотивів.
Тип мотивації впливає не тільки на ефективність праці, але й на особистість працівника. Висока задоволеність роботою можлива, в основному, при перевазі внутрішньої мотивації. Якщо переважає зовнішня мотивація, то праця стає просто засобом для досягнення чогось, не будучи самоціллю; вона виступає як обов'язок по відношенню до зовнішніх обставин, як ціна за придбання благ, необхідних людині. Якщо внутрішня мотивація є джерелом розвитку людини, стимулює вдосконалювання професійної майстерності, то зовнішня мотивація орієнтує її на сугубо особисті інтереси (цілі), придушує колективістські устремління, призводить до відчуження від колективу. Зовнішня мотивація не стимулює належною мірою професійний розвиток, перетворює працю в діяльність, яка вчиняється під тиском зовнішньої необхідності. Особливо руйнівна для особистості роль негативних мотиваторів, які породжують конформізм, обмеженість; пасивність, безвідповідальність [30].