Основні показники оцінки кадрового потенціалу підприємства
Важливої, але до кінця не вирішеної залишається проблема оцінки трудового потенціалу, у допомогою якої можна вимірювати й інтенсивно використати як особистий трудовий потенціал, так і організації в цілому. На практиці застосовуються наступні методи виміру трудового потенціалу: кількісна оцінка (Провадиться як правило лише відносно окремого працівника за такими показниками, як стать, вік, стаж, рівень утворення й т.д.), бальна оцінка (провадиться по 7-10 бальній шкалі відносно показників, що характеризують вік, здоров'я, підготовку працівника й т.д.), об'ємну величину трудового потенціалу організації можна встановлювати через сукупний фонд робочого часу, виражений у людино-годинах. Величина трудового потенціалу організації визначається по формулі:
Фп = Фк - Тнп (1.1)
Або Фп = Ч · Д · Тсм, (1.2)
Де Фп - сукупний потенційний фонд робочого часу організації, година.; Фк - величина календарного фонду робочого часу, година.; Тнп - нерезервообразуючі неявки й перерви, година. (т. е. регламентовані витрати, які є необхідними - вихідні й святкові дні й т.п.); Ч - чисельність працюючих, чіл.; Д - кількість днів роботи в періоді, дн.; Тсм - тривалість робочого дня, година.
Кадровий потенціал підприємства, менше трудового потенціалу підприємства на величину потенційних можливостей некваліфікованих і малокваліфікованих робітників, позаштатних працівників і сумісників. У цьому й складається їхня основна відмінність.
Трудовий потенціал організації може бути розрахований і по наступній формулі:
ТП = Чр · Ср · Зр · Кк · Кп, (1.3.)
Де Чр - загальна чисельність персоналу, чіл.; Ср - показник середньої тривалості трудової діяльності працівника протягом року, розраховується як середньозважена по числу працівників величина з обліком відпрацьованого ними часу (мес./чіл.); Зр - показник закріплення персоналу, що розраховує по формулі
Зр = dз + л(1-dз), (1.4.)
де dз - питома вага працівників, що закріпилися,%; л - тривалість періоду трудової діяльності працівника, прийнятого, але не закріпились в організації; Кк - показник кваліфікації працівників, що розраховує по формулі
Кк = 1 + V(м - 1), (1.5)
де V - питома вага кваліфікованих працівників у загальній чисельності; м - коефіцієнт редукції праці, приймається рівним тарифному коефіцієнту, що відображає кваліфікацію працівника (складність праці) у діапазоні від 0,1 до 6,0; Кп - показник росту продуктивності праці при різній віковій і половій структурі колективу.
Висновки по розділу 1
Категорія «персонал підприємства» характеризує кадровий потенціал, трудові й людські ресурси виробництва.
Трудові ресурси це працездатна частина населення, що, маючи фізичні й інтелектуальні можливості, здатна провадити матеріальні блага або робити послуги. Таким чином, трудові ресурси підприємства як частина трудових ресурсів країни являють собою потенційну робочу силу.
Людські ресурси є головним ресурсом кожного підприємства, від якості й ефективності використання якого багато в чому залежать результати його діяльності й конкурентоспроможність.
Термін «потенціал» означає наявність у кого-небудь (окремо взятої людини, первинного трудового колективу, суспільства в цілому) схованих, що ще не виявили себе можливостей або здатностей у відповідних сферах їхньої життєдіяльності.
Одним з основних елементів розвитку персоналу є його навчання. Навчання персоналу - це цілеспрямований, планомірний, систематично здійснюваний процес оволодіння знаннями, уміннями, навичками й способами спілкування під керівництвом досвідчених викладачів, фахівців, керівників.
У сучасних організаціях професійне навчання являє собою комплексний безперервний процес, що включає кілька етапів.
ДОСЛІДЖЕННЯ КАДРОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ ВП «РБУ»