Система стратегічного управління
Стратегічне управління - це не тільки сукупність концепції підходів і методів, це складна система, що являє собою динамічний процес аналізу, вибору стратегій, планування, забезпечення і реалізації розроблених планів організацією, що полягає в повторюваному циклі розв'язання п'яти основних завдань (етапів).
. Визначення майбутнього бізнесу компанії, формування стратегічного бачення (сценарію) напрямку розвитку організації - це є усвідомлення необхідності визначеного цільового розвитку і визначення ясної місії, що повинна бути виконана і була б привабливою для споживачів і компанії.
. Перетворення стратегічного сценарію і місії у вимірні цілі і завдання виконання.
. Розробка стратегії для досягнення бажаних цільових результатів.
. Реалізація і виконання обраної стратегії кваліфіковано й ефективно.
. Оцінка рівня досягнень поставлених цілей, розгляд нових напрямків розвитку і пропозицій з коректування довгострокових напрямків, цілей, стратегії чи її виконання у світлі накопиченого досвіду, зміни умов, нових ідей і нових можливостей [11, 45].
Стратегічне планування є невід'ємною частиною менеджменту, його основною функцією.
Воно тісно пов'язане з прогнозуванням, організацією, регулюванням, контролем, аналізом й іншими функціями керування. Прогнозування дозволяє передбачати стан фірми в перспективі, допомагає виявити існуючі проблеми і базується на аналізі господарської діяльності підприємства. Прогнозування також сприяє уточненню головної базової стратегії фірми, що довго може залишатися незмінною, а іноді уточнюється, в результаті щорічної перевірки її спрямованості. Успіх таких компаній, як "Ай Бі Ем", "Дельта Еар Лайнз", "Істмен Кодак" і "Федерейтед Департмент Сторз", вказує на постійне прагнення керівництва вчитися на минулому досвіді і прогнозувати майбутнє.
Організація, координація і керівництво найтіснішим чином пов'язані з контролем діяльності фірми на всіх її етапах. Особливого значення набуває функція контролю в поточному плануванні і його реалізації, тому що тільки через тактику (поточне планування) можливі діючий контроль і коректування діяльності підприємства, його планів існуючої стратегії.
В економічній літературі протягом тривалого періоду обговорювалася проблема так званої "виробничої потужності підприємства". З цього приводу видавалися монографії, захищалися дисертації, видавалися інструктивні матеріали. За допомогою цієї категорії намагалися охарактеризувати граничні можливості підприємства, зумовлені як максимально можливий випуск продукції при найбільш повному використанні виробничих фондів і персоналу. При цьому завжди виникало питання про виміри виробничої потужності: натуральної (штуки, тонни, метри і т.п.), трудомісткості, грошової й ін.
Оскільки більшість підприємств випускали (і продовжують їх випускати) різноманітну продукцію, визначати виробничу потужність у натуральному вираженні не було можливим. Тому за допомогою різних штучних прийомів (вибору типових представників чи типової структури об'єктів виробництва і т.п.) величину виробничої потужності оцінювали в грошовому вираженні. Така оцінка служила підставою для видачі підприємству вищестоящим плановим органом "об'ємного плану" чи "плану з обсягів виробництва", що доповнювався "планом з номенклатури продукції". На основі зіставлення об'ємних показників з розрахунком виробничої потужності обчислювався випуск продукції при найбільш повному використанні виробництва цінних фондів і персоналу. При цьому завжди виникало питання про різні "коефіцієнти використання виробничої потужності", їхні значення планувалися і знаходилися під контролем вищестоящих організацій. Однак у реальному житті такий підхід стимулював фальсифікацію показників, але ніякої реальної користі для удосконалювання і підвищення ефективності виробничих систем не приносив [11, 47].
Проте, без характеристики власного виробничого потенціалу не можна ні висунути перспективну ціль, ні виробити оптимальну (кращу) стратегію їхнього досягнення. Відзначимо, що поняття "потенціалу" тісно пов'язане з характером цілей, розроблювальних на основі встановленої місії і з метою її досягнення.