Метод розрахунку чисельності основних робітників по трудомісткості робіт
В плануванні діяльності підприємств важливе місце належить визначенню потреби в трудових ресурсах. Планування трудових ресурсів на підприємствах починається з аналізу забезпеченості робочих місць працівниками відповідної кваліфікації та рівня їх використання. к Необхідна чисельність персоналу підприємства залежить від багатьох факторів, зокрема специфіки підприємства, його профілю, обсягу виробництва продукції, її номенклатури і складності, техніко-технологічної бази та досягнутого технічного рівня виробництва, прогресивності Організації виробництва і праці тощо.
Основою для розрахунку необхідної чисельності персоналу є плановий обсяг виробництва продукції, продуктивність праці та її ріст, показники інших розділів плану підприємства (планові норми часу і виробітку, норми обслуговування устаткування і робочих місць, планові коефіцієнти виконання норм; дані про вивільнення працівників під впливом окремих техніко-організаційних факторів).
Обсяг виробництва найчастіше виражають у трудових одиницях виміру - в нормо-годинах. Нормо-години характеризують витрати нормованого робочого часу на виготовлення продукції (виконання робіт).
Витрати часу в нормо-годинах на виконання виробничої програми або на одиницю продукції називаються трудомісткістю.
Витрати праці усіх категорій промислово-виробничого персоналу підприємства на виготовлення одиниці (або всього обсягу) продукції утворюють повну трудомісткість продукції. Складовими її частинами є технологічна трудомісткість (витрати праці основних робітників), трудомісткість обслуговування і управління (витрати праці допоміжних робітників, керівників, спеціалістів, службовців).
Чисельність персоналу планують (розраховують) окремо за кожною категорією і загальну по підприємству. При цьому розраховують явкову, облікову і середньооблікову чисельність працівників.
Явкова чисельність - це чисельність працівників, які І Іовинні щоденно з'являтися на роботу.
Облікова чисельність включає постійних і тимчасових працівників прийнятих на роботу терміном на один і більше днів, у тому числі осіб; відсутніх на роботі з причин, передбачених трудовим законодавством. Це, зокрема, працівники, які перебувають у службових відрядженнях, на навчанні, виконують державні обов'язки, тимчасово непрацездатні. Враховуються і працівники, які зайняті неповний робочий день.
Середньооблікова чисельність - це число працівників, у середньому включених до списку підприємства за певний період. Розраховується відношенням сумарної кількості працівників за списком за усі календарні дні цього періоду до числа днів у періоді (число працівників за вихідний день приймається рівним числу їх за попередній робочий день).
Середньооблікова чисельність за місяць визначається як сума кількісного складу працівників за кожний календарний день місяця, поділена на кількість днів місяця. Середньооблікова чисельність працівників за рік визначається як сума середньмісячної чисельності, поділена на 12.
Для розрахунку загальної чисельності промислово-виробничого персоналу на підприємствах застосовують два методи:
1. метод коригування базової чисельності;
2. метод розрахунку на основі повної трудомісткості виготовлення продукції.
При застосуванні методу розрахунку на основі повної трудомісткості продукції, який є точнішим порівняно з методом коригування, формула для визначення загальної чисельності персоналу має вигляд:
де tсум - повна (сумарна) трудомісткість виробничої програми в плановому періоді (яка включає технологічну трудомісткість, трудомісткість обслуговування виробництва та управління ним), нормо-годин;
Теф - ефективний фонд часу роботи одного середньооблікового працівника в плановому періоді, годин;
Квн - очікуваний коефіцієнт виконання норм у плановому періоді.
Облікова чисельність робітників на нормованих операціях Ч°рн розраховується за формулою:
де ti -трудомісткість i-го виду виробу, нормо-годин;
mi - кількість виробів i-го виду, одиниць;
n - кількість видів виробів;
Теф - ефективний фонд часу роботи одного робітника за рік, годин;
Квн - плановий коефіцієнт виконання норм виробітку робітниками даної професії.
Облікову чисельність робітників на нормованих машинних операціях Ч°р.н.м. визначають за формулою:
де Ку - кількість одиниць устаткування, необхідного для виконання річної програми;
Тр - фонд часу роботи одиниці устаткування за рік, годин (в одну зміну);
Чбр - чисельність бригади, яка обслуговує одиницю устаткування, осіб;
Кзм - коефіцієнт змінності роботи устаткування.
Чисельність робітників на ненормованих операціях визначають на основі даних про загальне число робочих місць (кількість об'єктів, що обслуговуються) Кр.м., діючих норм обслуговування (кількість об'єктів на одного робітника) Ноб, змінності роботи Kзм і коефіцієнта переводу явкової чисельності в облікову Коб: