Розпізнавання причин конфлікту
Конфлікти часто породжуються прихованими потребами і бажаннями, що не задовольняються, такими, наприклад, як бажання безпеки, незалежності або причетності. Конфлікти виникають також через небажання втратити дружбу, власність, мир, спокій. Здається, на перший погляд, що конфліктна ситуація не пов'язана з названими потребами та бажаннями. Проте поки справжні причини не розкриті, конфлікт буде наростати, аж поки ситуація не покращиться.
Часом несвідомі потреби виявляються в бажанні утримати свої позиції. Наприклад, двоє службовців, що обіймають однакові посади, хочуть одержати вищу. Це призводить до ворожості між ними. Люди часто приховують свої справжні почуття. Разом з тим вони відчувають себе беззахисними і бояться, що ці почуття комусь не сподобаються або будуть незрозумілі. Виходом з такого становища є вміння розпізнати приховані бажання і страхи. Це дасть можливість задовольнити ці бажання і розвіяти страхи.
Якщо трапляється у ситуацію, де хтось починає дуже сильно виявляти свої емоції, це свідчить, що конфлікт викликаний якимись надто прихованими інтересами, про які потрібно дізнатися, щоб знайти вихід із конфліктної ситуації.
Пропонується розробити таку програму дій:
Якщо реакція людини дуже відрізняється від очікуваної, то треба знайти причину;
Намагатися зрозуміти точку зору іншої людини і подивитися на світ її очима;
Подивитися на свою власну поведінку очима іншої людини. Чи не зробили ви чогось такого, що було б їй незрозумілим;
Подумати, чи не відчуває людина саме зараз вплив якихось обставин, що викликають негативну реакцію;
Продумати, як запропонувати обговорення реальних причин конфлікту;
Продемонструвати, що сприймаєте потреби іншої людини, виявіть про неї піклування; не шкодуйте часу на те, щоб зрозуміти її;
Будьте готові відкласти власні справи, щоб зосередити увагу на потребах іншої людини, а про свої інтереси подбаєте пізніше.