Застосування деяких методів подолання конфліктів
Подолання конфлікту в цілому починається з розгляду головних його складових. При цьому необхідні певні пріоритети, якщо хочете ефективно працювати над кількома конфліктами одночасно. Потім варто розглянути причини конфліктів і зосередити увагу на джерелах їх виникнення. Таким чином зможете прийти до відповідного вирішення конфлікту. Так, деякі конфлікти викликані обставинами, а деякі пов'язані з особливостями втягнутих у них людей, інші можуть бути зумовлені негативною поведінкою або ставленням до конфліктної ситуації тощо.
Корисно мати уяву про деякі спільні причини конфліктів, щоб розробляти моделі і підходи для їх розв'язання. Ми розглянемо деякі конфлікти між людьми, що є наслідком невміння спілкуватися, непорозуміннями, торкнемося відмінностей у планах, інтересах та оцінках, побачимо різноманітні протистояння у групових конфліктних ситуаціях, проаналізуємо неправильні погляди щодо дій будь-кого, загостримо увагу на потребах і бажаннях інших людей, звернемося до труднощів у спілкуванні з важкими людьми, що не можуть бути вирішені дипломатичним шляхом. Через те, що міжособистісні конфліктні ситуації є найбільш загальними, ми навчимо вас знаходити шляхи вирішення загальних внутрішніх особистих проблем, таких як деморалізація страхами, відсутність інформації, переконання в нездатності щось зробити тощо. Можливо, деякі з прикладів торкатимуться ваших інтимних почуттів.
Існує багато методів виявлення причин та джерел виникнення проблем. Вони включають творчу візуалізацію, уяву, автоматичний запис, існують навіть методи експертизи. Після аналізу першого прошарку причин і джерел, треба рухатися далі, щоб віднайти приховані перешкоди. Наприклад, якщо людина чогось боїться і саме цього їй треба уникнути для розв'язання конфлікту, потрібно розглянути причини страху. Або, наприклад, людина зупинилася на шляху до досягнення мети, то треба дізнатися чому саме, що заважає їй досягти мети. Тільки після цього можна займатися корекцією вирішення конфлікту.
Так, якщо конфлікт викликаний ефективним спілкуванням або його відсутністю, треба налагодити таке спілкування. Якщо конфлікт пов'язаний з різницею у життєвих планах, то треба йти на компроміс, що виробляється в результаті переговорів і пошуків рішень, при цьому виграє кожен учасник конфлікту. Якщо у конфлікті беруть участь важкі з точки зору спілкування люди - грубіяни, негативні особи, які будь-які зусилля зводять нанівець, - реакція полягатиме в тому, щоб зустрічати їхні дії, керуючись відповідною оборонною стратегією. Якщо перешкодою є власні страхи, нерішучість, то вирішення полягає у виробленні способів подолання цих перешкод. Якщо ви розглядаєте конфлікти як проблеми, які можуть бути перетворені у можливості, то віднайдете різні шляхи особистого, міжособистісного й організаційного вдосконалення. Конфлікт може підказати, що вам треба дослідити у самому собі, які дії неправильні, як себе змінити на краще, що вас стримує, як уникнути перешкод.