Раціонально-інтуїтивний метод подолання конфлікту
Можливість виникнення конфлікту існує у різних сферах. Конфлікти породжуються щоденними розбіжностями у поглядах, думках, потребах, бажаннях, сподіваннях, інтересах осіб. Конфліктів більше, ніж дискусій і розмов, бо вони щоденно виникають через зіткнення різних поглядів, що порушують спокій.
Наприклад, ви одержали рахунок, за яким маєте сплатити більше, ніж сподівалися. При з'ясуванні дізналися, що збільшилися тарифи. Чи виникає тут конфліктна ситуація? На нашу думку, це проста розбіжність думок, потенційна можливість виникнення конфлікту тут матиме місце тоді, коли ви спробуєте її вирішувати не спокійно, а емоційно, коли у розмові з'явиться ворожнеча. Коли мають лише розбіжності у поглядах і в хід пішли емоції, тоді дискусія переходить у конфлікт, у гаряче словесне зневажання одним одного.
Конфлікт може бути внутрішнім, коли різні бажання і потреби спонукають до дій, з яких одна робить неможливою іншу. Якщо не знаєте, як діяти, має місце почуття дискомфорту, що негативно впливає на психіку і на взаємовідносини з іншими людьми. Цей конфлікт може негативно вплинути на результати праці та взаємовідносини в колективі. Дискусія могла б завершитися гарячою лайкою, але могла б дійти й до фізичного насилля. Разом з тим, якщо продумати стратегію поведінки, то потенційний конфлікт можна було б спрямувати до його сприятливого розв'язання.
Конфлікти можна передбачити і відвернути, якщо створювати добрі стосунки. Ідеальним з цієї точки зору є раціонально-інтуїтивний метод подолання конфліктів. Цей метод підключає свідомість, інтуїцію при виборі виходу з конфліктної ситуації. Ви оцінюєте обставини, характери, інтереси, потреби конфліктуючих людей і зіставляєте зі своїми власними. При цьому намагаєтеся подолати негативні прояви емоцій. Але якщо ваші почуття будуть підігріватись кимось, то це сприятиме підвищенню емоційного рівня конфлікту. Тому треба подолати емоції і тільки після цього підключати розум і інтуїцію, щоб сформулювати можливі варіанти вирішення, які були б прийнятними для всіх зацікавлених сторін. Якщо перебуваєте у дуже складній ситуації і ніяк не можете подолати негативні емоції, тоді потрібно застосувати раціонально-інтуїтивний метод і прийти до висновку, що найкраще з того, що ви можете зробити в даний момент, - це піти геть. Якщо відразу не зможете піти, значить, ви цю проблему не зможете розв'язати.
Коли навчитися розуміти, оціню вати, передбачати і робити висновки у конфлікті, то навчимося домагатися того, що хочемо у кожному конкретному випадку. А якщо конфлікт буде перешкодою для цього, то навчитеся його долати і невпинно рухатися до своєї мети.