Мотивація професійної діяльності
Мотиви вибору професії і місця роботи класифіковані О.С. Чугуновою. Вона виділяє домінантний тип професійної мотивації (стійкий інтерес до професії), ситуативний тип професійної мотивації (вплив життєвих обставин, які не завжди узгоджуються з інтересами людини) і конформістський (або сугестивний) тип професійної мотивації (вплив з боку найближчого соціального оточення - поради рідних, друзів, знайомих) [7, с.272-273].
В цілому вивчення мотивації професійного вибору і системи ціннісних орієнтацій людини може слугувати інструментом для виявлення змін, які відбуваються у відношенні до перспектив одержання вищої освіти, професійної підготовки під впливом соціально-економічних реалій сьогодення. Мотиви, пов'язані з трудовою діяльністю людини, є досить різноманітними і відбиваються у мотивах вибору професії і місця роботи, мотивах тривалого виконання професійної діяльності та мотивах звільнення. Конкретна професійна діяльність визначається врешті решт всіма цими мотивами.
Висновки по розділу 1
. Термін "мотивація" є більш широким поняттям, ніж термін "мотив". Слово "мотивація" використовується в сучасній психології у двоякому сенсі: позначає систему факторів, що детермінують поведінку (потреби, мотиви, цілі, наміри, прагнення та ін ) і як характеристика процесу, який стимулює і підтримує поведінкову активність на певному рівні. Мотив, на відміну від мотивації, - це те, що належить самому суб’єкту поведінки, є його стійкою особистісною властивістю, з середини спонукаючи до певних дій.
2. Під мотиваційною сферою особистості розуміють всю сукупність мотиваційних утворень, що є у даної людини. Її оцінюють по таким параметрам як ієрархованість, гнучкість та широта. Мотиваційна сфера - це соціальне ядро особистості. Вона закладається у ранньому віці та розвивається протягом усього життя.
. В більшості теорій мотивації розглядається роль мотивів в розвитку та становленні особистості, аналізується мотивація в контексті проблеми ефективності професійної діяльності, вирішуються питання класифікації та динаміки мотивів.
. Процес розвитку мотивації розглядається як спеціально організована діяльність, що носить поетапний систематичний характер й припускає оптимізацію мотивації досягнення і взаємозв'язаних з нею характеристик особистості, формування системи уявлень про досягнення успіху, усвідомлення особистої відповідальності за свої вчинки і дії, підвищення активності суб'єктів в ході виконуваної діяльності і відносно ситуацій досягнення.
5. Вивчення мотивації професійного вибору і системи ціннісних орієнтацій людини може слугувати інструментом для виявлення змін, які відбуваються у відношенні до перспектив одержання вищої освіти, професійної орієнтації та професійної підготовки. Мотиви, пов'язані з трудовою діяльністю людини, є досить різноманітними і відбиваються у мотивах вибору професії і місця роботи, мотивах тривалого виконання професійної діяльності та мотивах звільнення. Конкретна професійна діяльність визначається врешті решт всіма цими мотивами.
ОСОБЛИВОСТІ ПРОФЕСІЙНОЇ МОТИВАЦІЇ ПРАЦІВНИКІВ СЛІДЧИХ ПІДРОЗДІЛІВ (ГЕНДЕРНИЙ АСПЕКТ)