Праця та трудові фактори на підприємстві
Праця нарівні з капіталом і природними ресурсами є найважливішим фактором виробництва.
У широкому розумінні праця - цілеспрямована діяльність людини щодо створення матеріальних і духовних благ. Праця передбачає єдність трьох складових:
самої цілеспрямованої діяльності людей (це і є власне праця у вузькому розумінні);
предметів праці;
засобів праці.
У вузькому розумінні працею, або трудовою діяльністю, слід вважати розумові і фізичні витрати, здійснювані людьми в процесі виробництва.
Компоненти виробничої системи, що характеризують джерела праці, дістали назву трудових факторів.
Трудові фактори - це люди і притаманні їм здібності виконувати фізичну й інтелектуальну роботу, що є елементами виробничої системи.
Формування трудових факторів пов'язано з трьома ключовими категоріями:
- трудовими ресурсами;
робочою силою;
трудовим потенціалом.
Трудові ресурси - це економічно активне, працездатне населення, тобто частина населення країни (регіону), що має необхідний фізичний розвиток, розумові здібності і знання (освіту) для роботи у виробничій сфері.[6]
За законодавством України до трудових ресурсів відносять:
- населення в працездатному віці: чоловіки 16-59 років і жінки 16-54 років, за винятком непрацюючих інвалідів війни і праці І та II груп і непрацюючих осіб працездатного віку, що одержують пенсію за віком на пільгових умовах (чоловіки 50-59 років; жінки 45-54 років);
населення, старше та молодше від працездатного віку, зайняте в суспільному виробництві.
Робоча сила - здатність людини до праці, тобто сукупність фізичних і інтелектуальних здібностей людини, необхідних для здійснення трудових процесів.
Трудовий потенціал - наявні або очікувані кількісні та якісні трудові фактори, якими володіє суспільство (національна економіка, регіон). Кількісно трудовий потенціал вимірюється кількістю економічно активного, працездатного населення (кількістю трудових ресурсів). Якісно трудовий потенціал визначається професійно-освітнім рівнем трудових ресурсів чи іншими характеристиками, що дають змогу оцінити їх здатність до виконання роботи (виробництва певної кількості матеріальних і духовних благ).