Організація взаємодії
Технічним забезпеченням виробничо-господарських процесів, науково-дослідною діяльністю, допоміжним виробництвом (за винятком допоміжних підрозділів, які підпорядковуються іншим заступникам директора) керує заступник директора з технічних питань (головний інженер). Найчастіше за відсутності директора саме він виконує його обов'язки.
Функції заступника директора з виробництва полягають в управлінні основним виробництвом - безпосереднім процесом перетворення предметів праці на готові вироби, надання послуг, обслуговування клієнтів.
Заступник директора з маркетингу управляє маркетинговими дослідженнями; оцінкою конкурентоспроможності продукції, результатів роботи реальних і потенційних конкурентів; рекламною діяльністю; постачанням та збутом. За певних умов постачання та збут можуть бути окремими напрямами і підпорядковуватися відповідним заступникам, а заступнику директора з маркетингу може бути делеговано управління деякими допоміжними виробничими підрозділами (наприклад, транспортним цехом).
У підпорядкуванні заступника директора з кадрових питань перебувають процеси найму, звільнення, підвищення кваліфікації і перепідготовки працівників.
Головний бухгалтер відповідає за здійснення бухгалтерського обліку, формування статистичної і податкової звітності, проведення економічного аналізу роботи підприємства, податкове планування, внутрішній аудит тощо.
Заступник директора із зовнішньоекономічної діяльності забезпечує здійснення всіх видів зовнішньоекономічної діяльності підприємства (експорту, імпорту, спільного підприємництва тощо).
Для якісної реалізації покладених обов'язків у розпорядженні заступників перебувають функціональні служби (штаби) - відділи, лабораторії, управління тощо, їм підпорядковуються головні спеціалісти підприємства, наприклад, головному інженеру - головний технолог, головний механік, головний енергетик та ін.; заступнику директора з економіки - головний економіст та ін.
Другим рівнем управління на підприємстві середнього розміру є цеховий, тобто виробничі підрозділи (основні та допоміжні) поділяють на цехи: основні - механічний, складальний, ливарний, термічний та ін.; допоміжні - ремонтно-механічний, інструментальний, енергетичний, транспортний та ін.
Начальнику цеху безпосередньо може підпорядковуватися кілька функціональних служб, заступники з технічних питань, виробництва та ін. Заступник з технічних питань управляє технічною підготовкою, допоміжними службами і підрозділами, а заступник з виробництва - дільницями основного виробництва.
Рис. 3. Організаційна структура управління підприємством.
Порівняльний аналіз функцій управління доцільно завершувати розрахунками таких показників:
. Коефіцієнт охоплення повноважень за певною функцією менеджменту (К0) визначається за формулою:
К0 - Пф / Пн,
де Пф - фактичний перелік повноважень, які реалізуються в межах певної функції менеджменту; Пн - перелік повноважень, необхідних для здійснення ефективного управління.
. Коефіцієнт дублювання управлінських робіт у межах певної функції управління (Кд) визначають як:
Кд = Тд / Тз
де Тд - трудомісткість управлінських робіт, які дублюються; Т3 - загальна трудомісткість управлінських робіт у межах певної функції менеджменту.
. Коефіцієнт концентрації управлінських робіт у межах певної функції менеджменту (Кк) визначають за формулою:
Кк = Тф / Т3,
де Тф - обсяг управлінських робіт за певною функцією, які виконуються у відповідному підрозділі; Т3 - загальна трудомісткість управлінських робіт у межах певної функції менеджменту.