Інвестиційна діяльність та зміст інвестиційної роботи підприємства
Інвестиційна діяльність - це процес організації інвестування в реально існуючих у країні умовах господарювання. Термін “інвестування” має більш теоретичне значення, визначаючи модель поведінки інвестора щодо нарощування свого капіталу. Інвестиційна діяльність представляє інвестиційний процес в реальних умовах, з акцентом на організаційні засади його реалізації та управління цим процесом. Як правило, інвестиційна діяльність розглядається стосовно конкретного інвестиційного проекту та підприємства (юридичної особи), що здійснює інвестиційний процес (рис. 1).
Рис. 1 Місце інвестеційної діяльності
Інвестиційна діяльність (інвестування) - це сукупність практичних дій громадян, юридичних осіб та держави щодо реалізації інвестицій. Вона здійснюється на основі:
* інвестування, яке здійснюється громадянами, недержавними підприємствами, господарськими асоціаціями, а також громадськими та релігійними організаціями;
* .державного інвестування, яке здійснюється органами влади та управління України, а також державними підприємствами та установами;
· іноземного інвестування, яке здійснюється іноземними державами, юридичними та фізичними особами;
· спільного інвестування, яке здійснюється громадянами та юридичними особами України та інших держав.
Відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності поняття «інвестиційної діяльності» визначаться ширше. Це діяльність, пов'язана з придбанням і реалізацією необоротних активів, а також із здійсненням фінансових інвестицій, які є складовою частиною еквівалентів грошових коштів. Отже, крім придбання основних засобів, нематеріальних активів, акцій, облігацій, цілісних майнових комплексів гоню, до інвестиційної діяльності належать надходження грошових коштів у вигляді відсотків за аванси грошовими коштами та позики, надані іншим суб'єктом господарювання, а також грошові надходження у формі дивідендів, від повернення позик, від ф'ючерсних і форвардних контрактів, опціонів, а також виплати коштів за такими контрактами (за винятком тих контрактів, які укладаються для основної діяльності підприємства). Проте, на нашу думку, такі грошові надходження не мають прямого, а лише певне опосередковане відношення до інвестиційної діяльності як такої.
Об'єктивною основою інвестиційної діяльності є інвестиційні цикли. Інвестиційний цикл - це процес, який реалізується протягом часу здійснення інвестицій. Він визначається часом між моментом формування інвестиційних намірів до моменту виходу зданих у експлуатацію об'єктів на проектні техніко-економічні показники.
Інвестиційні цикли тісно пов'язані із життєвим циклом підприємства, бо жодне підприємство не може існувати без інвестиційних вкладень. Можливий графік життєвого циклу підприємства в координатах часу та інвестиційного капіталу наведений на рис. 2.
Рис. 2. Етапи інвестиційної діяльності підприємства
На графіку наведені такі типові етапи інвестиційної діяльності підприємства
1) формування початкового капіталу (точка Л);
2) просте відтворення капіталу підприємства (відрізки АБ, ЗК, JIM);
3) розширене відтворення капіталу підприємства (відрізки БВ, ГД, ЖЗ);
4) залучення підприємством зовнішніх інвестицій (відрізок ВГ);
5) ведення підприємством зовнішньої інвестиційної діяльності (відрізки ДЖ,KЛ);
6) скорочене відтворення (відрізок ЛМ);
7) потреба в виробничому переоснащенні підприємства, значних зовнішніх інвестиціях (точка Н).
На рис.2 ми спостерігаємо певний циклічний та мінливий процес розвитку підприємства, пов'язаний з інвестиційною діяльністю підприємства.
Побудова програмної техніко-економічної моделі підприємства з виробництва медичного обладнання