Бізнес модель інвестиційної діяльності
Кожне підприємство, на початку своєї діяльності, повинно мати перспективний план щодо фінансових, трудових й інтелектуальних ресурсів, джерела їхнього одержання, а також уміти точно розрахувати ефективність використання наявних засобів, це і визначає актуальність досліджуваної теми. Важливим при започаткуванні нового підприємства або розширенні діючого є розроблення бізнес-плану.
Бізнес-план є одним з перших узагальнювальних документів обґрунтування інвестицій. Будь-який проект проходить три головні фази свого розвитку, це передінвестиційна фаза, інвестиційна та експлуатаційна або оперативна. Планування проекту здійснюється у передінвестиційній фазі за такою структурою: аналіз інвестиційних можливостей; аналіз альтернатив проекту; бізнес-план.
Процес планування проекту завершується створенням бізнес-плану, де має бути заздалегідь намічена бажана і така, яка практично здійснюється, програма підприємницьких дій, забезпечуючи досягнення поставленої мети. Бізнес-план виконує подвійну функцію:
зовнішню (ознайомлення зацікавлених юридичних і фізичних осіб з головною ідеєю та очікуваною ефективністю від реалізації нового бізнесового інвестиційного проекту);
внутрішню (як проект організаційно-фінансового механізму управління практичною реалізацією інвестиційного проекту).
Існують різні вимоги до технології складання бізнес-плану інвестиційних проектів підприємств. Відповідно у зв'язку з тим, що чітко визначеної форми та структури бізнес-плану не існує, одним з найбільш прийнятних варіантів його складання виступає РЕRТ-модель. Використовуючи цю модель , як базову універсальну модель для розробки бізнес-плану, було розроблено РЕRТ-модель, адаптовану для удосконалення діяльності підприємства з виготовлення медичної техніки (рис. 5). На рис 5. відображено головні етапи планування для започаткування інвестиційного проекту інноваційної діяльності торговельного підприємства.
КІС
Рис. 4. РЕRТ-модель бізнес-плану інвестиційного діяльності підприємства
Де: 1 - самовизначення; 2 - самоаналіз; 3 - дослідження ринку; 4 - вибір товару або послуги; 5 - прогнозування продажу; 6 - вибір місця розташування; 7 - розробка плану маркетингу; 8 - розробка організаційного плану; 9 - розробка правового плану; 10 - план ведення бухгалтерії; 11 - розробка плану страхування; 12 - розробка плану комп'ютерного забезпечення; 13 - розробка плану менеджменту якості; 14 - розробка фінансового плану; 15 - оформлення.
В нашій країні бізнес-планування часто ототожнюють із штучними економічними розрахунками, або техніко-економічним обґрунтуванням. Кожен інвестиційний проект інноваційної діяльності дотичний до великого кола питань, пов'язаних із різними сферами знання. Це насамперед питання економічної ефективності, маркетингового аналізу, фінансового планування та ін. Тому на будь-якій стадії існування підприємства необхідно планувати його майбутню діяльність. У перспективі підприємство з виробництва медичної техніки повинно бути успішним, кредитоспроможним та здатним реалізувати економічно ефективний проект.