Менеджмент готельно-ресторанного бізнесу
По-друге, місія сприяє об'єднанню колективу підприємства на основі так званого корпоративного духу, а саме:
для співробітників стає зрозумілішою мета діяльності й розвитку підприємства. Відтак колектив спрямовує зусилля в одному напрямі для досягнення визначених цілей;
місія сприяє адаптації працівників на підприємстві, концентрації їхньої уваги на здійсненні своєї діяльності;
місія сприяє створенню позитивного мікроклімату в колективі на основі визначеної філософської концепції підприємства.
По-третє, чітко визначена місія стає запорукою ефективного й далекоглядного управління підприємством, тому що вона:
є базою для визначення мети діяльності підприємства, а відтак основою для визначення його стратегічних та тактичних дій;
сприяє раціональному розподілу ресурсів підприємства і створює основу для аналізу використання ресурсів;
розширює зміст діяльності співробітників на основі більш широкого спектру прийомів мотивації.
Місія не повинна бути обтяженою конкретикою вказівок стосовно термінів та методів роботи підприємства. Вона визначає стратегічні напрями розвитку, позиції підприємства в економічному просторі. Саме тому вона повинна бути чітко сформульованою, легко зрозумілою й бути однозначною щодо тлумачення. Досвідчені менеджери готельно-ресторанного бізнесу при формулюванні місії акцентують увагу на трьох її основних елементах:
визначення основної послуги, яка надається підприємством;
визначення головного споживчого ринку для реалізації послуг;
створення технологічної схеми виробництва зазначених послуг.
Дещо узагальнене формулювання місії готельного комплексу може мати такий вигляд: «Надання іноземним і вітчизняним громадянам послуг проживання високої й середньої вартості». Зазначена місія чітко визначає сферу діяльності підприємства (надання послуг проживання), споживачів послуг (іноземні і вітчизняні громадяни) з орієнтацією на середні й найбільш забезпечені прошарки населення. Формулювання місії справляє вирішальний вплив на стратегію й тактику підприємства, а також забезпечує підтримку діяльності підприємства з боку суспільства.
Місія формулюється вищим керівництвом, на яке покладається повна відповідальність за її впровадження в життя шляхом визначення і досягнення мети діяльності підприємства. Місія є основою не лише для визначення мети діяльності підприємства в цілому, але й кожного з його підрозділів і функціональних підсистем, зокрема тих, які логічно узгоджують свою діяльність із загальною метою підприємства.
Визначення мети діяльності підприємства передбачає досягнення його бажаного стану в процесі використання його потенціалу. Саме тому вона повинна бути конкретною, виваженою, реальною в аспекті її досягнення, узгодженою, відповідати напряму розвитку суспільства.
Визначення мети підприємства - це конкретизація його місії у оптимальній формі з точки зору управління процесом її реалізації, їй притаманні:
чітка орієнтація на визначений часовий термін;
конкретність і вимірюваність;
позбавленість суперечностей і узгодженість щодо інших цілей і ресурсів;