Процесна орієнтація нормування праці
Нормування праці за кордоном є органічною складовою діяльності підприємств та їх підрозділів. На підставі норм трудових витрат визначаються трудомісткість робіт і потреба в персоналі, обсяги і терміни виконання виробничої програми, розміри заробітної плати, оцінюються і контролюються витрати виробництва.
Звичайно застосовується комплексне проектування трудових і технологічних процесів, що обумовлені, з нормуванням праці. Це відповідає підходам Тейлора, який створював свою систему одночасно з організацією виробництва. У сучасному нормуванні праці використовуються комп'ютери, автоматизовані системи мікроелементного нормування, банки нормативних даних і т.д.
На підприємствах особлива увага приділяється забезпеченню прогресивності нормативів і високому рівню напруженості норм. Для цього трудові норми і нормативи замінюються та переглядаються через невеликі проміжки часу (від шести місяців до року) навіть при незначних удосконаленнях виробничого і трудового процесу.
Прикладом організації робіт є робота союзу REFA EV (REFA - Bundesverband E.V.). Він був створений в Німеччині у 1924 р. з метою підвищення ефективності німецьких підприємств машинобудівної галузі. Зараз REFA - одна з найбільших в Європі організацій, що здійснюють діяльність і в Росії.
Основою методики REFA вважається процесно-орієнтована організація праці. Її концепція полягає в організації структури і побудові виробничого ланцюжка шляхом аналізу, оцінки та подання процесів і робочих систем.
Процесна орієнтація дозволяє гнучко реагувати на вимоги ринку і проводити на підприємстві необхідні зміни без істотних капіталовкладень.Друга важлива складова - безперервний процес поліпшень. Він лежить в основі системи управління якістю. Робота вибудовується так, щоб у підсумку вона представляла собою чітко відрегульовану систему, здатну самостійно і своєчасно виявляти недоліки і виправляти їх. Використовуючи ці принципи, компанія Toyota зайняла лідируючі позиції з продажу автомобілів в США в 2003 р., А потім і в світі в 2009 р., Обігнавши таких визнаних американських гігантів, як DM і Ford.
Унікальність методики REFA в тому, що її можна використовувати і на великому промисловому підприємстві, і в торговельній компанії, і в банку. Методика REFA застосовується для всього ланцюжка створення цінностей підприємства. Вона охоплює всі основні функції, необхідні для управління ним: планування та організація виробництва; аналіз витрат часу, системи оплати праці; контролінг; системи управління якістю; логістика (маркетинг, постачання, збут); розрахунок витрат по процесах і цільових витрат, розвиток персоналу та організаційний розвиток.
Процес організації внутрішньої структури і роботи на підприємстві - той самий механізм, який потребує найтоншої налаштування для ефективного використання наявних людських та матеріальних ресурсів.
Можна провести аналогію з відомим висловом: «Аварії відбуваються через те, що сьогоднішні водії їздять на завтрашніх автомобілях з післязавтрашній швидкістю по вчорашнім дорогам»[2]. У випадку з підприємством його внутрішня структура є вчорашніми дорогами, користуючись якими необхідно з післязавтрашній швидкістю задовольняти сьогоднішні вимоги клієнтів.
У грудні 2009 р. на Чусовському металургійному заводі пройшла презентація дев'яти проектів, виконаних за методикою REFA менеджерами ЧМЗ. Мета проектів, підготовлених до впровадження в підрозділах ЧМЗ, - підвищення ефективності їх роботи та поліпшення умов праці. Всі проекти орієнтовані насамперед на використання внутрішніх ресурсів, що не вимагає великих фінансових витрат.