Аналіз результатів моделювання
Оцінимо точність і адекватність отриманої моделі. Взявши до уваги те, що модель має стохастичний характер, адекватністю моделі будемо вважати її достовірність:
(3.13)
де - параметр, що необхідно оцінити;
- отримане значення параметру (оцінка його математичного очікування).
Оскільки достовірність й похибка задані в постановці задачі, будемо говорити про адекватність моделі у випадку, коли вона задовольняє (3.13). Тоді можемо оцінимо точність отриманих результатів за формулами (3.2) та (3.4):
(3.14)
(3.15)
(3.16)
(3.17)
Підставивши ці результат до (3.13) отримаємо:
(3.18)
(3.19)
(3.20)
3.21)
Таким чином, похибка оцінки усіх величин менше заданої похибки з імовірністю . Це означає, що побудована модель є адекватною.
Висновки
Метод імітаційного моделювання - ефективний засіб проектування, синтезу й аналізу складних систем. Значне спрощення й прискорення процесу розробки імітаційних моделей систем та їх програмної реалізації досягається при використанні спеціальних мов моделювання і особливо пакетів імітаційного моделювання. В даній роботі в якості основного засобу для розробки моделей систем, обрано пакет моделювання GPSS.
В ході даної курсової роботи було вирішено задачу визначення коефіцієнтів завантаження технічних засобів спеціалізованої інформаційно-обчислювальної системи й підраховано кількість циклів виконання задач різного пріоритету, вирішено задачу тактичного планування машинних експериментів й оцінено точність та достовірність отриманих результатів.
Результати роботи можуть бути використані під час розв’язання задач проектування, аналізу, планування розвитку та синтезу систем подібної структури. Архітектура об’єкта дослідження достатньо розповсюджена, тому діапазон використання результатів даної задачі достатньо широкий.
Отримані в ході роботи оцінки мають відносно невелику похибку, але для досягнення прийнятних результатів необхідно провести більше сотні експериментів з моделлю. В результаті моделювання спеціалізована інформаційно-обчислювальна система показала невисоку ступінь завантаження процесора. Для покращення якості функціонування системи доцільно збільшити кількість операторів, які будуть проводити запуск та аналіз задач. В такому випадку ресурси процесора будуть використовуватися у повній мірі.