Загальний аналіз загроз та ризиків
Від забезпечення безпеки інформаційної обчислювальної системи банку сьогодні багато в чому залежить безперешкодне, стійке і надійне функціонування бізнес-процесів у банку в цілому.
Банки приділяють дуже велику увагу захисту інформації клієнтів, однак постійно існують як внутрішні зловживання, так і зовнішні загрози, пов’язані з її втратою. З початку існування Інтернет-банкінгу широко розповсюджені хакерські атаки на систему, так як отримати доступ до рахунку клієнта, і розпоряджатись чужими грошима на власний розсуд є дуже великою спокусою для деяких людей.
За даними опитування (RSA 2011 Global Online Consumer Security Survey), більше 80% користувачів систем Інтернет-банкінгу висловили переживання з приводу відсутності належного рівня безпеки. Тільки у Великобританії в 2010 році втрати становили близько 440 млн. фунтів стерлінгів. А по даним ФБР, втрати від он-лайн-шахрайства в США 2010 року становили 560 млн. доларів, а загальне число фінансових он-лайн-шахрайств перебільшило 336 тисяч (роком раніше їх було 275 тисяч).
Незважаючи на те, що на даний час найбільш привабливими для хакерів є банки США і Великобританії, не варто забувати, що Україна входить до першого десятка країн, які найчастіше піддаються атакам на комп'ютерних користувачів. У міру того як Інтернет-банкінг набирає популярність серед українців - вектор атак в нашій країні зміститься на он-лайн платежі.[5, 65]
Згідно зі звітом компанії Cenzic за перше півріччя 2011 року більше 90% комерційних веб-додатків схильні до ризику витоків і розкриття інформації, 80% мають уразливості авторизації та автентифікації, а уразливості в управлінні сесіями і міжсайтового скриптинга схильні 68% веб-додатків.
До банківських ризиків, пов'язаних із застосуванням систем Інтернет-банкінгу, відносяться: операційний, правової, стратегічний ризики, ризик втрати ділової репутації (репутаційний ризик) і ризик ліквідності.
Системи захисту призначені для забезпечення безпеки інформації, яка обробляється в інформаційно-обчислювальній системі. До всіх даних, з якими працює інформаційна банківська система, в обов'язковому порядку ставиться вимога збереження, аутентичності та цілісності. Забезпечення цих вимог є першочерговим в задачах забезпечення інформаційної безпеки. При сучасній гострій конкурентній боротьбі багато фінансових даних мають бути доступними тільки певному колу уповноважених осіб. З іншого боку, банківська система повинна залишатися прозорою для державних наглядових і податкових органів.
Доступ до сервісу Інтернет-банкінгу, який надає банківське програмне забезпечення, здійснюється через відкриті мережі, використання яких містить в собі численні інформаційні загрози.
Найбільш поширеними з них можна назвати:
несанкціонований доступ до ресурсів і даних системи: підбір пароля, злам систем захисту і адміністрування, дії від чужого імені;
перехоплення і підміна трафіку, підробка платіжних доручень, атака типу «людина посередині»;[5, 66]
підміна мережевих адрес;
відмова в обслуговуванні;
атака на рівні додатків;
сканування мереж або мережева розвідка;
використання відносин довіри в мережі.
Основними причинами, що призводять до появи подібних уразливостей є:
відсутність гарантії конфіденційності і цілісності переданих даних;
недостатній рівень перевірки учасників з'єднання;
недостатня реалізація або некоректна розробка політики безпеки;
відсутність або недостатній рівень захисту від несанкціонованого доступу (антивіруси, контроль доступу, системи виявлення атак);
існуючі уразливості ОС, ПЗ, веб-систем і мережевих протоколів, що використовуються;
не професійне і слабке адміністрування систем;
проблеми при побудові між мережевих фільтрів;
збої в роботі компонентів системи або їх низька продуктивність;
уразливості при управлінні ключами. [5, 67]