Види несанкціонованого проникнення та загрози онлайн-платежів, їх сутність
Умовно загрози онлайн-платежів можна розділити на людські та технологічні.
Найбільш поширених в нашій країні ризиків технологічного характеру належать такі способи перехоплення платіжних даних користувача, як фішинг(вішинг, смішинг), кейлоггінг, кіберсквоттінг (тайпсквоттінг), клікджекінг.фармінг. Людський же чинник має в собі дві - часто взаємодоповнюючі складові: недостатній рівень освіченості і банальна загальнонаціональна любов до безкоштовної наживи. [15]
Левову частку технологічних ризиків допомагають вирішити браузер із вбудованими функціями безпеки, а також оновлена легальна операційна система та антивірус. А от зменшення ризику людського чиннику залежить на 99% від самих користувачів.
Але Розглянемо детальніше вищеназвані загрози і відповідні ризики здійснення платіжних операцій в Інтернеті.
Фішинг
Фішинг - це свого роду "вилов довірливих користувачів": маскування сайту під відому платіжну систему або банк з метою отримання даних користувача. На адресу користувача надходить лист нібито від платіжної системи, в якому повідомляється, що електронний рахунок заблоковано. Якщо виконати запропоновані в листі інструкції для "розблокування" рахунку, з'явиться знайоме вікно платіжної системи для введення логіна і пароля. Це і є основною метою шахраїв - вкрасти реквізити користувача завдяки фальшивому сайту, схожому на оригінал, для доступу до конфіденційних даних.
Фішинг - один з різновидів соціальної інженерії, що базується на низькій освітченості користувачами основ мережевої безпеки. Тобто багато, хто не знає просто факту: сервіси не надсилають листів з проханням повідомити свої дані, паролі тощо.
Для захисту від фішингу виробники основних інтернет-браузерів домовились про використання однакових способів інформування користувачів про те, що вони відкрили підозрілий сайт, який може належати зловмисникам. Нові версії браузерів уже мають таку можливість, яка відповідно носить назву «антифішинг». [15]
Сьогодні фішинг виходить за межі інтернет-шахрайства, а підробні веб-сайти стали лише одним з багатьох його напрямів. Існує ще кілька способів зв’язку зловмисників з користувачами платіжних систем: вішинг та смішинг. Відповідно це зв'язок через телефон (голосовий фішинг) або смс(смішинг).
Кейлокінг
Кейлокінг (від англ. key - клавіша і logger - реєструючий пристрій) - це відносно новий вид шкідливих програм, які реєструють натиснення клавіш на комп'ютерній клавіатурі. Зазвичай такі програми перехоплюють дані, які вводяться при реєстрації на сайті або при здійсненні платежів, а потім посилаються шахраям - таким чином особисті дані "витікають".
"Найдієвіший захист на сайтах від кейлоггерів - використання "віртуальної клавіатури", змальованої на екрані комп'ютера, клавіші на якій кожного разу розташовуються в довільному порядку, а цифри потрібно натискувати не клавіатурою, а мишкою. [5, 68]
Кіберсквоттінг
Кіберсквоттінг - купівля доменних імен, які співзвучні назвам відомих компаній або просто з «дорогими» назвами з метою їх подальшого перепродажу або розміщення реклами. Таким чином можлива наявність майже однойменних банківських сайтів або сайтів платіжних систем, і введення конфіденційної інформації там є потенційно небезпечною операцією.
Виділяють такі типи:
тайпсквоттінг - регістрація доменних імен, близьких за написанням з адресами популярних сайтів з розрахунком на помилку користувачів.
брендів кіберсквоттінг - регістрація доменних імен, що включають товарні знаки, фірмені найменування, популярні власні назви. [5, 69]
Найкращим захистом від даного ризику є уважне слідкування за адресою сайту, на якому знаходить користувач і на якому є необхідним введення конфіденційної інформації.
Клікджеккінг
Клікджеккінг - накладання поверх видимої веб-сторінки невидимий пласт, в який і загружається потрібна зловмиснику сторінка. На ці невидимій сторінці елемент керування (кнопка, посилання), необхідна для здійснення операції, співпадає з видимою кнопкою чи посиланням. Дана загроза спричиняє черговий ризик доступу зловмисників до конфіденційних даних або навіть до комп’ютера користувача.
Така операція стає можливою при «ін’єкції» (вливанні) небезпечного коду на раніше безпечну сторінку або існуванні безпосередньо створеної сторінки з невидимим пластом.
Останні версії інтернет-браузерів частково захищають від даного загрози, і знижують наявний ризик. [5, 70]
Фармінг
Фармінг - процедура прихованого перенаправлення користувача зловмисником на хибну ІР-адресу. Для цього може використовуватись навігаційна структура (файл hosts, система доменних імен (DNS)). Здійснюється через розповсюдження інтернет-шахраями спеціальних небезпечних програм, після активізації яких відбувається перенаправлення звернення до заданих сайтів на підробні сайти. Там в свою чергу існує ризик появи, раніше описаних загроз. [4, 297]