Що таке інтуїція
Інтуї
́
ція(пізньолат. лат. intuitio - споглядання, від лат. intueor - уважно дивлюся, звертаю увагу) - це здатність людини у деяких випадках несвідомо, чуттям вловлювати істину, передбачати, вгадувати щось, спираючись на попередній досвід, знання і т. ін.;
Це - чуття, проникливість, здогад, передчуття, шосте чуття.
Інтуїція
- спосіб, за допомогою якого наші Душа і Серце спілкуються з нашою Свідомістю: вона виходить далеко за межі логіки і здорового глузду. Людська інтуїція використовує не тільки візуальні образи, а й символи, метафори, архетипи, вона використовує неординарні способи і форми, накопичені за всю історію розвитку людини. Тому інтуїція за своїми можливостями незрівнянно багатша за всі інши, більш ординарні і більше знайомі нам, форм пізнання.
Логіка
- обмежений інструмент нашої Свідомості. Це лише інструмент мислення, але не саме мислення. Вона обробляє інформацію, але не створює нового знання, вона відповідає за коректність перетворення суджень, але не здатна з'ясувати, істинні або помилкові послання.
Парадокс у тому, що мислити цілком логічно, раціонально - неможливо. Отже, логіці повинно щось передувати, щоб розпізнати істину. Цю здатність впізнавати істину, яка передує логіці, в давнину називали інтуїцією (слово «інтуїція» походить від латинського intuition, «пильно дивитись»).
Там, де розум робить послідовні, логічні кроки, неухильно, але повільно наближаючись до мети, інтуїція діє швидко і навіть блискавично, подібно до спалаху. Їй не потрібні докази, міркування. Інтуїтивне мислення протікає непомітно, «природно», воно не так втомлює, як логічне, що потребує зусилля волі.
Людина втрачає доступ до свого інтуїтивного мислення, коли підключає логічне.
Завдяки інтуїції людина миттєво уявляє картину реальності в цілому. Вона передчуває або навіть ясно бачить, як далі розвиватимуться події (принаймні, основні варіанти), їх розв’язання. Але йому буде набагато важче передати, «побачену» картину в словесній формі, особливо, відповісти, яким чином він зміг зрозуміти, що відбувається (якщо не вважати відповіддю посилання на життєвий досвід).
За словами американського психотерапевта Еріка Берна, «інтуїція - це коли ми знаємо про щось, самі не знаючи, як ми дізналися про це».
Психологи погано уявляють, як працює інтуїція, і як її вивчати. Найчастіше користуються терміном «інсайт
» - «осяяння»: слово це походить від англійського insight, «осягнення», «осяяння», «проникнення в суть». Цим терміном позначають момент, коли людину раптом осіняє нова ідея, в голову приходить рішення проблеми, над якою вона так довго думала. Інсайт називають ще «ага-реакцією», маючи на увазі ті вигуки, які ми мимоволі видаємо, якщо раптово починаєморозуміти суть проблемної ситуації і бачимо її рішення. Творче осяяння Архімеда, який вискочив з ванни з криком: «Еврика!» - класичнаий приклад інсайту.
На думку психоогів, джерело інтуїції - в несвідомому, точніше, в його налагодженій взаємодії зі свідомістю. Дослідження підтверджують дане твердження. Інтуїція, проявляється передчуттями, архетипами, символами. Невипадково інтуїтивні передбачення частіше народжуються уві сні, в напівдрімоті або в мріях наяву.
Людина з розвинутою інтуїцією вміє тонко вловлювати підсвідому інформацію - наприклад, за інтонацією, мімікою, жестами, виразом очей здатна зрозуміти все те, що співрозмовник не хоче чи не може сказати відкрито. Майже вся така інформація не потрапляє в поле нашої уваги і не доступна свідомому контролю, однак вона не зникає для нас безслідно, формуючи на рівні несвідомого особливий, інтуїтивний досвід. Інтуїтивний досвід не може бути довільно викликаним, повтореним людиною, хоча суттєво впливає на характер нашої діяльності та поведінки. Інтуїтивний досвід визначає напрям нашого мислення.
У 1926 році американський дослідник Грехем Уоллес запропонував схему процесу творчого мислення. Він розробив її на основі даних самоспостережень видатних вчених (німецького фізіолога, фізика та математика Германа Гельмгольца та французького математика Анрі Пуанкаре). Уоллес в цьому процесі виділив чотири стадії.