Нормативна база охорони праці ХК «АвтоКрАЗ»
Державні нормативні акти про охорону праці (ДНАОП) - це правилу стандарти, норми, положення, інструкції та інші документи, яким надано чинність правових, норм, обов'язкових для виконання. Законодавством передбачено, що залежно від сфери дії ДНАОП можуть бути міжгалузевими або галузевими.
Державний міжгалузевий нормативний акт про охорону праці - це ДНАОП загальнодержавного користування, дія якого поширюється на всі підприємства, установи, організації народного господарства України незалежно від їх відомчої (галузевої) належності та форм власності.
Державний галузевий нормативний акт про охорону праці -це ДНАОП, дія якого поширюється на підприємства, установи і організації незалежно від форм власності, що відносяться до певної галузі.
З метою машинної обробки державні нормативні акти про охорону праці повинні кодуватися. Група для міжгалузевих нормативних актів має цифрове позначення в залежності від державних органів, які їх затвердили. Наприклад, 0.00 - Держнаглядохоронпраці, 0.03 - Міністерство охорони здоров'я, 0.06 - Держстандарт тощо. Група для міжгалузевих нормативних актів має цифрове позначення відповідно до класифікатора, складеного на основі „Загального класифікатора галузей народного господарства" Мінстату України. Наприклад, 1.1.10 - електроенергетика, 1.3.10 - хімічна промисловість, 2.1.20 - тваринництво та птахівництво, 5.1.11 - залізничний транспорт, 7.1.30 - громадське харчування.
В Україні затверджено положення про створення державних нормативних актів з охорони праці - ДНАОП. Це норми, інструкції, вказівки та інші види державних нормативних актів з охорони праці, обов’язкові для виконання і дотримання підприємствами і установами, на які розповсюджується сфера дії цих актів. ДНАОП можуть бути міжгалузевими і галузевими. Реєстр нормативних актів, що діють в Україні, виданий Держнаглядохоронпраці в 1997 році і постійно поповнюється. В Україні розробляються державні стандарти України (ДСТУ). В галузі охорони праці вже діють такі стандарти: ДСТУ 2293-99 "Охорона праці. Терміни та визначення основних понять"; ДСТУ 2272-93 "пожежна безпека. Терміни та визначення"; ДСТУ 3038-95 "Гігієна. Терміни та визначення основних понять" та деякі інші, що поступово замінюють ще частково діючі міждержавні стандарти "Системы стандартов безопасности труда (ССБТ)", які розроблені ще за часів СРСР. Вони містять вимоги, норми і правила, спрямовані на забезпечення безпеки, збереження здоров’я і працездатності людини в процесі праці.
Власники підприємств, установ, організацій або уповноважені ними органи розробляють на основі ДНАОП і затверджують власні положення, інструкції або інші нормативні акти про охорону праці, що діють в межах підприємства, установи, організації. Відповідно до - Рекомендацій Держнаглядохоронпраці щодо застосування „Порядку опрацювання і затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві", затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 12. 12. 1993 року № 132, до основних нормативних актів підприємства належать:
-Положення про систему управління охороною праці на підприємстві.
· Положення про службу охорони праці підприємства.
· Положення про комісію з питань охорони праці підприємства.
· Положення про роботу уповноважених трудового колективу з питань охорони праці.
· Положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці.
· Положення про організацію і проведення первинного та повторного інструктажів, а також пожежно-технічного мінімуму.
· Наказ про порядок атестації робочих місць щодо їх відповідності нормативних актів про охорону праці.
· Положення про організацію попереднього і періодичного медичних оглядів працівників.
· Положення про санітарну лабораторію підприємства.
· Інструкції з охорони праці для працюючих за професіями і видами робіт.
· Інструкції про порядок зварювання і проведення інших вогневих робіт на підприємстві.
· Загальнооб'єктові та цехові інструкції про заходи пожежної безпеки.
· Перелік робіт з підвищеною небезпекою.
· Перелік посад посадових осіб підприємства, які зобов'язані проходити попередню і періодичну перевірку знань з охорони праці.
· Наказ про організацію безкоштовної видачі працівникам певних категорій лікувально-профілактичного харчування.
· Наказ про організацію безкоштовної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів працівникам підприємства, що працюють у шкідливих умовах.
· Наказ про порядок забезпечення працівників підприємства спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту.